Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,89 / Satış: 5,91
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

100 hektar alan kül oldu

100 hektar alan kül oldu
  • 13.09.2014
  • 1.109 kez okundu
Reklam

 

100 hektar alan kül oldu

 

Taşköprü ilçemize bağlı Çambaşı köyünde dün sabah saatlerinde başlayan yangını soğutma çalışmaları devam ediyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Taşköprü Orman İşletme Müdürü Muzaffer Büyükterzi, dün sabah saatlerinde başlayan orman yangının kontrol altına alınarak soğutma çalışmalarınınd evam etttiğini ve üzücü yangında 100 hektarlık alanın yandığını kaydetti.

Bu ormanlarımız dikim değil doğal ormanlar olması nedeniyle çok kıymetli yerlerimizdi diyen Büyükterzi, dün başlayan yangına 30 adet arazöz, 10 adet tanker, 200 adet işçi, 100 adet mükellefle müdahale edildiğini, ilk belirlemelere göre 100 hektalık alanda hasar görüldüğünü ve şuanda soğutma çalışmalarının devam ettiğini ve gelen meteorolojik uyarılar, dolayısıyla önlemleri arttırarak devam ediyoruz. Şuanda dozerlerimiz şeritler açıyorlar, soğutma çalışmalarımız aynen devam etmekte" dedi.

Arada yanmayan yerlerimiz de bu alanın tamamı temizlenerek yeşillendirilecek ve eski haline döndürülecek. Bu konuda herhangi bir tereddütümüz yok. Önümüzdeki günlerde çarşamba günüden itibaren Karadeniz boyunca bir sel uyarısı yapıldı. Vatandaşlarımız dikkatli olmalılar. Sıcaktan yangın çıktığı gibi yıldırım düşmesinden de yangınlar olabilir. Biz her durumda telakkuz halinde bekliyoruz" dedi.

Büyükterzi, bu sabah saatlerinde helikopterlerin yangına müdahalet ettiğini fakat kontrol altına alınıp soğutma çalışmalarının başlaması nedeniyle yangın helikopterlerinin yangın alanından ayrıldığını belirtti.

1 yıl içerisinde yoğun bir çalışmayla bu bölgeyi eskisigibi yeşillendireceğiz diyen Büyükterzi, ayrıca piknikçilerin ve köylülerin özellikle sıcak havalarda çok dikkatli olması konusunda uyarıda bulundu.

Çambaşı köyü Bardakçılar Mahallesi sakinlerinden olan ve yangına ilkj müdahale eden vatandaşlardan olan Mustafa Güneş’te (60), sabah kendisine gelen telefonla haberi olduğunu ve olay yerine gelerek çam dallarıyla söndürmeye çalıştığını fakat yangının tepe yangınına dönüştüğünü ve kısa sürede yangının önüne geçilmez bir hal aldığını kaydetti.

Hala ormanlık alanda dumanların tüttüğünü belirten Güneş, "100 hektarlık alanın yandığı söyleniyor. Ormanlarımız biz candamarımızdı. Bizim ciğerimiz yanıyor. Bu ağaçların yetişmesi için 50-60 sene geçmedi gerekiyor" dedi.

 

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ