Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,09 / Satış: 6,11

25 aileye 19 koyun

25 aileye 19 koyun
  • 13.09.2014
  • 1.058 kez okundu
Reklam

 

Taşköprü’de ihtiyaç sahibi ailelere 475 koyun dağıtıldı

 

Taşköprü Kaymakamlığı tarafından ”Koyunculuğun geliştirilmesi, kırsal alanda yaşayan çiftçilerin gelir düzeyinin yükseltilmesi ve köyden kente göçün önlenmesi” amacıyla ihtiyaç sahibi 25 çiftçiye 18 koyun ve 1 koç olmak üzere toplam da 475 adet küçükbaş hayvan dağıtıldı.

Taşköprü Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından finanse edilen proje kapsamında 475 küçükbaş hayvanın bedeli ilk 2 yılı ödemesiz, toplam 8 yılda faizsiz olarak çiftçilerden tahsil edilecek. Bük köyünde gerçekleşen dağıtım töreninde konuşan Taşköprü Kaymakamı Ali Yılmaz, ”Yöremiz hayvancılığa müsait. Sayın Valimizin talimatı doğrultusunda bu ailelerimize gelir getirmesi amacı ile bu projeye start verdik. Umarım ilçemizde küçükbaş hayvancılığın gelişmesine bu proje katkı sağlayacak” dedi.

Törende konuşan Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, ”Bölgemiz tarımdan ziyade hayvancılık için daha müsait bir konumda. Sarımsak başta olmak üzere ekin ve pancar yetiştirebiliyoruz. Bunun dışında uygun başka bir ürünümüz yok. Tek gelir kaynağımız hayvancılık bölgenin bitki örtüsü de bu işe çok uygun amaç bu ailelerimize geçim imkanı sağlamak ve göçü durdurmak. Devlet imkanları vatandaşlarımız için birazdan bu koyunları çiftçilerimize dağıtacağız. Hayırlı uğurlu olsun” dedi. Törende bir konuşma yapan İl Tarım Müdürü Osman Yaman’da, Kastamonu’daki hayvan sayısının yüzde 21’i Taşköprü ilçemizde. 17 bin 300 koyun, 6 bin adet keçi var diyerek ”Bugün burada 18 +1 merinos ırkı koyunu 25 aileye dağıtacağız bu sayıları artırmayı hedefliyoruz” dedi. Programın sonunda kura ile koyunlar sahiplerine verildi. Programa Tarım Hayvanlık İl Müdürü Osman Yaman, Taşköprü daire amirleri ve sivil toplum örgütü temsilcileri ve köylüler katıldı. Program ikramların ardından sona erdi.

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ