Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

3. çevreyolu köprüsü açılıyor

3. çevreyolu köprüsü açılıyor
  • 13.09.2014
  • 1.339 kez okundu

TAŞKÖPRÜ 3. ÇEVRE YOLU KÖPRÜSÜ 24 YIL ARADAN SONRA AÇILIYOR

 Taşköprü ilçemizde 1985 yılında dönemin siyasileri tarafından temeli atılıp 1987 yılı sonunda tamamlanan ve aradan geçen onca seneye rağmen hala açılmayan 3. çevre yolu köprüsü Taşköprü Belediyesi’nin girişimleri sonucu açılma aşamasına geldi.

Yıllardır kaderine terk edilen köprünün o dönem ki siyasetçiler tarafından seçim öncesi siyasi kaygılarla alt yapısı ve çevre arazisinin kamulaştırılması yapılmadan temeli atılıp tamamlandığını söyleyen Ethem Mahallesi sakinleri, yaptıkları açıklamada “Bu milli servet olan köprü bizim işlerimizi kolaylaştıracaktı. 4 km olan anayola mesafemiz 500 metreye inecekti. Pancar teslimi döneminde çamurlu tarlalardan çıkan traktörlerimizin şehri kirletmemesi içinde büyük fayda sağlayacaktı. Madem açılmayacaktı. Neden inşa edildi. Bu emeklere ve harcanan paraya yazık değil mi?” şeklinde tepkilerini dile getirdi.

Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan’ın Karayolları Bölge Müdürlüğü’ne gerekli başvurularının ardından ise köprünün etrafında bulunan arazilerin kamulaştırılması çalışması sonlandı.

Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan’da uzun yıllardır yapılı olarak açılmayı bekleyen 3. çevre yolu köprüsünün Taşköprü’nün gelişmesi için önemine değinerek bu sayede çok sayıda köyümüzde rahata kavuşacak. Amacımız kısa sürede kamulaştırma çalışması tamamlanan 3. çevre yolu köprüsünün ilçe halkımızın hizmetine biran evvel açılması şeklinde konuştu.

1985 yılında temeli atılıp 1987 yılında tamamlanan köprünün o dönemin siyasileri tarafından hiçbir plan ve fizibilite çalışması yapılmadan yapımına başlanıp tamamlanan köprüyle ilgili olarak Karayolları Kastamonu Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise 24 yıldır çeşitli nedenlerden dolayı kamulaştırma çalışmaları aksayan köprünün Ağcıkişi ve Ethem Mahalleri’nde gerekli kamulaştırmalarını yaptıklarını ve bu yıl içerisinde gerekli tadilatların yapılıp eksiklerin giderilmesinin ardından köprünün hizmete açılacağını belirtti.

3. çevre yolu köprüsünün açılmasının ardından yaklaşık 7 asırlık tarihi köprünün de yükünün hafifletileceğini kaydeden Karayolları Kastamonu Bölge Müdürlüğü yetkilileri, bu sayede 65 metre uzunluğundaki köprü ile Gökırmak Vadisi’nde bulunan çok sayıda köyün ulaşımının kolaylaşacağını ifade etti.

Bu tür çalışmalarda önce yol daha sonra köprü yapılması gerekirken burada önce köprünün yapıldığına dikkat çeken yetkililer, köprü bağlantısında ve kamulaştırmada yaşanan sıkıntılarla köprünün günümüze kadar açılamadığını kaydettiler.

Köprü tamam olmasına rağmen bağlantı yollarının geçen 24 senede yapılamaması nedeniyle köprü ağaçlık alanlarla da birleşmiş bir vaziyet almış dudumda bulunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ