Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,07 / Satış: 6,09

60 yıldır sepet yapıp satıyor

60 yıldır sepet yapıp satıyor
  • 13.09.2014
  • 1.866 kez okundu
Reklam

Sepet ustası Hüseyin Kapucu, kazandığı parayla hacca gitti 20 yıl önce köyüne cami yaptırdı

60 yıldır sepet yapıp satıyor

 

Taşköprü ilçemize bağlı Çiftkıran köyü Sipahi Mahallesi’nden yaşayan 80 yaşındaki Hüseyin Kapucu isimli vatandaş 60 yıldır sepet yapıp satıyor.

Gençlik yıllarından aynı köydeki dayısından bu mesleği öğrendiğini söyleyen 80’lik Hüseyin amca, geçmişte köylerde hayvancılıkta uğraşan insanların sayısının fazla olduğunu ve çok sayıda saman sepeti yapıp sattıklarını ayrıca köylerdeki insanların pazar masrafını taşımak içinde sepeti tercih ettiklerini günümüzde ise sepete olan ilginin bitme noktasına geldiğini

söyledi.

-SEPET PARASIYLA KÖYÜNE CAMİ YAPTIRDI-

Şimdi millet hayvanını satıp büyükşehre yerleşiyor diyen Kapucu, geçmişte sepet yaparak kazandığı parayla hacca gittiğini ve 20 sene öncede köyüne cami yaptırdığını kaydetti. Şuan köyde 2 inek ve 1 katırının olduğuna değinen Hüseyin Kapucu, en iyi sepetin fındık ağacından olduğuna dikkat çekti.

Oldukça zahmetli olan bu işin artık karın doyurmadığını söyleyen Kapucu, kendisini oyalamak amacıyla artık sepet yaptığını Cuma günleri Taşköprü’de kurulan pazara gelerek vatandaşlara sepet satmak istediğini fakat birkaç haftadır neredeyse hiç sepet satamadığını vurgulayarak bu nedenle artık kendisinin de sepet yapmayı bırakacağına değindi.

 

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ