Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Ağcıkişi’de 3 aylar helva bayramı ile karşılandı

Ağcıkişi’de 3 aylar helva bayramı ile karşılandı
  • 13.09.2014
  • 2.099 kez okundu

Ağcıkişi Mahallesi’nde 3 aylar Helva Bayramı ile karşılandı


 

Taşköprü ilçemize bağlı Ağcıkişi Mahallesi’nde 30 yıldır Mübarek üç ayların başlangıcı nedeniyle her Regaib Kandili’nde Helva Bayramı düzenleniyor.

Mahalle Muhtarlığı’nın öncülüğünde mahalle sakinlerinin katkılarıyla cami yanındaki helva evinde sabahın erken saatlerinden itibaren bayanlar toplanarak ateşi yakıp kazanda ev usulü helva yapıyorlar.

Öğlen namazına müteakip ise yapılan helvalar İlçe Müftüsü Yusuf Uzun’un yaptığı dua ile mahalle sakinlerine ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılmaya başlandı.

Konuyla ilgili konuşan Ağcıkişi Mahallesi Muhtarı Ahmet Altan, "30 yıldır mahallemizde bu uygulama mahalle sakinlerimiz tarafından yapılıyor. Tüm masrafları mahalle sakinlerimiz ve hayırsever vatandaşlarımız karşılıyor. 30 yıldır devam eden bu uygulama mahalle sakinlerimiz arasında birlik, beraberlik ve kaynaşma açısından bizim için büyük önem arz ediyor" dedi.

Altan, "Helva yapımında meşe odunu kullanıyoruz. Daha sonra meşe odunu sakin bir ateş halini alınca kazanların altına konuluyor. Helvamızda un, süt ve şeker kullanıyoruz. Bayanlarımız helva kıvama gelene kadar karıştırıyor ve daha sonra paketleyip mahalle sakinlerimize ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor 30 yıldır bu uygulama mahalle sakinlerimiz tarafından yapılıyor" şeklinde konuştu.

Taşköprü Müftüsü Yusuf Uzun’da böyle bir uygulamaya ilk kez rastladığını ve çok örnek ve güzel bir davranış olduğunu ve köy muhtarı ve mahalle sakinleri ile bundan sonra bu uygulamayı 3 ayların müjdeleyicisi Regaib Kandilinden bir gün önce yapmaya karar aldıklarını ifade etti.

Uzun ayrıca birlik beraberlik ve kaynaşmayı sağlayacak olan bu uygulamayı sürdüren mahalle muhtarı ve mahalle sakinlerine teşekkür etti.


Haber: Mehmet TUĞCU

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ