Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,79 / Satış: 5,81
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Alman aklı Karadenizliyi şaşırttı

Alman aklı Karadenizliyi şaşırttı
  • 13.09.2014
  • 1.045 kez okundu
Reklam

 

 

Alman Halk oyunu ekibi kaybolan esntürümanlarına kavuştu

 

Almanya’dan Türkiye’ye uçakla aktarmalı geldiği sırada hava alanında enstrümanlarından bir kısmı kaybolan Schwabıcher Albverın Halk Oyunu ekibi enstrümanlarına kavuştu.

Taşköprü Belediyesi tarafından 30 Ağustos – 2 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek olan 26. Uluslararası Kültür ve Sarımsak Festivali’ne katılmak üzere ülkemize gelen Almanya Schwabıcher Albverın Halk Oyunu ekibi, aradaki 2 günlük programlarında ise çareyi bira ve salça tenekelerini süpürge sapına takarak yaptıkları çalgı ile giderdi.

Ekip başkanı olan ve enstrümanı çalan Manfred Stingel AA muhabirine yaptığı açıklamada

Taşköprü Sarımsak Festivali’ne gelmek üzere yola çıktıkları sırada yanlarına aldıkları çalgı aletlerinden ”Şeytan Enstrümanı” olarak bilinen çalgılarının hava alanında kaybolduğunu ve kendilerinin de arkadaşlarıyla Taşköprü’ye geldikten sonra lokantalara gidip salça tenekesi aldığını süpürge sapına takarak yaptıkları aletle gidermeye çalıştıklarını kaydetti.

Bugün ise çalgılarının kargodan kaldıkları adres gelmesinden mutluluk duyduklarını belirten

Stingel, bu çalgının çok eski bir çalgı aleti olduğunu ve kendisine de bu aletin müzik aletleri yapan bir kişinin hediyesi olduğunu dile getirdi.

Genelde bu çalgı aletinin din amaçlı müzik yapılırken kullanıldığını ve Güney Almanya’da bu aletin daha çok kullanıldığını söyleyen Stingel, Kilisenin ilk olarak kabul etmediği bu enstrümanı daha sonra kabul ettiğini ve ve dinleri açısında Kilisede çalgı çalınmadığını da sözlerine ekledi.

CIOFF Türikte Temcilciliği Sorumlusu Gülay Taylan ise ”CIOFF Türkiye olarak Alman ekibini Türkiye’ye davet ettiklerinde böyle bir olayla karşılaşacakları aklımıza gelmedi. Aktarmalı geldiklerinden dolayı Stutgard’tan yüklenmemiş başka yerlere gitmiş. Tabi bunun peşinden koştuk. İki gündür arkadaşlarımız bunun takibindeydiler. Fakat kendileri ilk geldiğinde bu duruma çok üzüldüler. Bütün grup o gece gece ikiye kadar oturarak, enstrümanlarının yerine koyabilecekleri, aynı alet tasarladılar. Stingel’in kendisi çok uzun yıldır halk oyunları ile uğraştığı için çok profesyonel bir insan. Bununla uğraştılar ve bu aleti yaptılar” dedi.

Bu aletin esprisinin çok eski yıllarda Kilise’nin müzik ve dansı yasakladığı yıllarda halkın kiliseye karşı oluşturduğu bir tepki üzerine çıkan, adına da ”Diyablo” dedikleri bir alet olduklarını söyleyen Taylan, ”Aletin üzerindeki el oyması ahşap heykelle şeytanı temsil ettiği ve enstrümanın her parçasından ayrı bir ses çıktığını ve bu aletin Stingel’in oğlum dediği benim hayatın dediği bir alet, sabah saatlerinde beklemediğimiz bir anda kargodan enstrümanın gelmesi bizi de ayrıca mutlu etti” dedi.

 

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ