Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,88 / Satış: 5,90
€ EURO → Alış: 6,63 / Satış: 6,65

Arslan, 3. yılını değerlendirdi

Arslan, 3. yılını değerlendirdi
  • 13.09.2014
  • 1.038 kez okundu
Reklam

 

Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, üçüncü yılını değerlendirdi

Arslan’dan içme suyu müjdesi!

 

Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, üç yıllık çalışmalarını değerlendirdi. Arslan, Taşköprü halkının beklediği içme suyu müjdesini değerlendirme toplantısında verdi.

Arslan, yaptığı konuşmada seçim vaadleri arasında da yer alan sağlıklı içme suyu projesi için arıtma tesisi yerine dünya standartlarında ki doğal içme suyunu bu yıl programa alınan Hasanlı Göleti’nden karşılayacaklarını vurguladı. Girişimleri sonucu Hasanlı Göleti’nin buyıl programa alındığını önümüzdeki yılda ihaleye çıkarılacağına değinen Arslan, içme suyunun insan sağlığı açısından önemini bildiklerini ve bu bağlamda sağlıksız ve geçici projelerle vatandaşların gözünü boyamadan daha sağlıklı koşullarda doğal olan içme suyunu Taşköprülülerin hizmetine sunacaklarını ifade etti. Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, Hasanlı Göleti’nin programa alınmasında başından itibaren AK Parti Kastamonu Milletvekilleri Hakkı Köylü ve Mustafa Gökhan Gülşen’in büyük katkısı olduğunu söyleyerek kendilerine tüm Taşköprülülerin adına teşekkür ettiğini belirtti.

 

-Açık hava düğün salonu-

Taşköprü Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen 3. yıl değerlendirme toplantısında konuşan

Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, geçtiğimiz yıl ilk olarak Belediye sosyal tesislerinin gerekli tadilatını yaparak ilçe halkının hizmetine sunduklarını ve sosyal tesislerin yanında bulunan alana da ilçedeki düğün salonu ihtiyacını gidermek için, halktan da gelen talep doğrultusunda yarı açık hava düğün salonu inşaasına başladıklarını, Haziran ayı içerisinde ise 1200 kişilik düğün salonunu hizmete açacaklarını dile getirdi.

 

-Cuma pazarının tamamı kapanacak-

Ayrıca Cuma pazarının 4 bin m2 kapalı alanına ilaveten geçtiğimiz yıl bin 100 m2 alanıda çelik konstrüksiyonla kapattıklarına değinen Arslan, belediyelerine ait eski Redif Taburu olarak kullanılan tarihi binanın Kent Tarihi Müzesi olabilmesi için Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına verdikleri projenin kabul edildiğini 346 bin TL’si hibe olan projenin ihale aşamasına geldiğini kaydetti.

 

-"Konferans ve Sinema Salonu" yapılacak-

Müze binasının karşısındaki eski cezaevi alanınıda "Konferans ve Sinema Salonu" olması için Mimar Sinan Üniversitesi ile ortaklaşa üniversitelerarası proje fikir yarışması düzenlediklerini ve önümüzdeki günlerde bu projenin uygulama çalışmasına başlanacağını söyleyen Arslan şöyle devam etti: “Göreve geldiğimizde öncelik verdiğimiz Taşköprü MYO, bölgede örnek bir konumda. Her yönüyle bölgede sayılı konumda yer alan MYO’da bu yıl 84 öğrenci okurken önümüzdeki yıl ise 6 bölümün daha açılması gündemde. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda başladığımız eski Kendir Fabrikası lojmanlarının tadilatına devam ederek Meslek Yüksek Okulu’na gelen kız öğrencilerimize burayı tahsis ettik. İlçemiz Üstadlar Mahallesi’ndeki tarihi Muzaffereddin Gazi Hamamı’nın yanındaki belediyemize ait temeli atılan inşatın kabası tamamlanmış olup önümüzdeki günlerde bodrum kat mevcut hamamın müştemilatı olarak, zemin ve birinci kat işyeri olarak ilçe halkımızın hizmetine sunulacak. Belediyemiz kantarı arkasındaki alanı ilçemiz kamyoncuları için düzenleyerek geçici olarak kamyon garajı olarak faaliyete geçirdik. Taşköprü Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen “Ahşap Oymacılığı Girişimcilik Eğitim Projesi” tamamlanarak Ticaret Odası ve belediyemizce yapılan protokol ile Ahşap Atölyesi belediyemiz hizmetine geçirildi. Ayrıca eski itfaiye alanı olan bu bölgede yöresel alışveriş ve teşhir alanlarını hizmete geçirme çalışmalarımız devam ediyor. İlçemiz cadde ve sokaklarda 2011 yılı içerisinde 28 bin m2 parke, 600 m2 küp taş, 10 bin metre bordür, 10 bin m2 karo, 1000 m su oluğu, 700 m. Andezit bordür, bin 800 m2 granit küp taş döşemesi yapıldı. Ayrıca su, kanalizasyon, elektrik ve postane arızalarından dolayı bozulan 5 bin m2 parke, bin m2 bordür ve 3 bin m2 karo taşı tamiratı yaptık. İlçemizin tescilli yapılarının yoğun olduğu Ağalar Sokak, Delibeyoğlu Sokak, Zımbıllı Sokak, Musalla Sokak, Göcenler Sokak, Cami Sokak’larda Sokak Sağlıklaştırması proje ve Çevre Düzenlenmesi çalışmalarımız başlamış olup Kültür ve Turizm Bakanlığı ile görüşmelerimiz devam etmektedir.”

-Arıtma Tesisi örnek teşkil edecek-

Belediyemizin uğraşları sonucu ilçeye yapılacak olan Atık Su Arıtma Tesisi Projesi’nde yer teslimi yapıldı diyen Arslan, “İller Bankası’nın yaptığı ihaleyi 4 milyon 942 bin liraya alan Esen İnşaat firması ile Taşköprü Belediyesi arasında yer teslimi yapıldı. Yüzde 50′ hi Hibe olan projenin yüzde 50’si için İller Bankası tarafından karşılanacaktır. Mayıs ayı içerisinde bakanlarımızında katılımıyla temel atma töreni gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Yaklaşık 2 buçuk yıl önce Belediye Mezbahanesi’ne ruhsat alınması ve standartlara uygun hale getirilmesinin ardından bu seferde yeni bir uygulama olarak etlerin hijyenik olarak saklanabilmesi ve taşınabilmesi amacıyla et filesi uygulamasına geçildi. Geçtiğimiz yıl coğrafi işaret aldığımız Taşköprü sarımsağını benzerlerinden farklı kılıp kurumsallık kazandırmak adına Taşköprü sarımsağına logo yaptırdık. Ve Türk Patent Enstitüsü’ne bunu tescili için başvuruda bulunduk. Taşköprü sarımsağına aldığımız coğrafi işaretin ardından kaçak sarımsağa karşı olan mücadelemizde ivme kazanarak devam etmekte. Son olarak aldığımız bilgi üzerine Bolu’da Çin sarımsağını Kastamonu sarımsağı etiketiyle satan bir firmaya işlem yapıldı. İlçemiz Sarımsak Pazarına girerek satışı yapılan Melez Sarımsakların satışının önlenmesi düşüncesiyle her hafta salı günü kurulan sarımsak pazarımızın adını alınan meclis kararıyla ‘Tescilli Taşköprü Sarımsağı Satış Pazarı’ olarak değiştirdik. Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında Belediyemizimin Kastamonu İŞKUR Müdürlüğü’ne Girişimcilik ve Toplum Yararına Çalışma programları kapsamında sunulan 6 proje kabul edilerek yaklaşık 50 kişiye girişimcilik kursu düzenledik. Ayrıca 45 kişiyi de geçici süreliğine iş sahibi yaptık. İlçemiz Bahçelievler Mahallesi Şehit Hüseyin Kutnu Sokak ve Harmancık Mahallesi Hikmet Erkek Caddesi üzerine gerekli parklar inşa edilerek peyzaj çalışmaları tamamlanıp önümüzdeki günlerde hizmete açacağız. Sosyal belediyecilik anlayışımız çerçevesinde bölgede bir ilk olarak engelli vatandaşlarımız için Harmancık Mahallesi’nde Engelsiz Yaşam Parkı’nı hizmete açtık” dedi.

 

-Pompeiopolis kazıları ivme kazanacak-

Pompeiopolis Antik Kenti’nde 6. kazı çalışmaları başarılı bir şekilde tamamlandı. Ayrıca Kazı alanında bulunan depoda da gerekli tadilatları yaparak çıkartılan eserlerin sergilenebilmesi için kapalı ören yeri haline getirme aşamasındayız. Bunun yanında kazının başkanlığını yürüten Prof. Dr. Latife Summerer’inde geçtiğimiz haftalarda Kastamonu Üniversitesi kadrosuna geçmesi ve bu yılki kazıların yerli kazı sitatüsüne geçecek olması ile de inanıyorumki antik kentimizin gün yüzüne çıkması ivme kazanacaktır” diyen Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, 25. Uluslararası Kültür ve Sarımsak Festivali’ni 1-4 Eylül 2011 tarihlerinde çeşitli etkinliklerle kutladıklarını ve bu yılda festivallerini 30 Ağustos–2 Eylül tarihleri arasında gerçekleştireceklerini ifade etti.

Arslan’ın 3. yıl değerlendirme toplantısına, eski Taşköprü Belediye Başkanlarından Hüseyin Şehabettin Sezer, MHP İlçe Başkanı Mustafa Arabacı, Belediye Meclis Üyeleri, AK Parti İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, Belediye birim amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

-Yıllara Göre Bütçe Gelir – Giderleri ve Gerçekleşme Oranları

2008 Yılı Bütçesi : 7.000.000,00 TL

Gerçekleşme Oranı % 78,35

2009 Yılı Bütçesi : 7.650.000,00 TL

Gerçekleşme Oranı % 87.58

2010 Yılı Bütçesi :8.350.000,00 TL

Gerçekleşme Oranı % 96.67

2011 Yılı Bütçesi : 9.400.000,00 TL

Gerçekleşme oranı % 97,44,

2012 Yılı Bütçemiz ise 10.000.000,00 TL’dir.

 

2012 yılında yapılması planlanan projeler:

-İlçemiz Mahallelerinde ve Sanayi Sitesinde ihtiyaç görülen yol, tretuar çalışmaları devam edecek.

-Ethem Mahallesi ve Sümer Mahallesi’nin camilerinin gerekli çevre ve peyzaj çalışmalarına başlanılacaktır.

-Ağcıkişi Mahallesi Camii altındaki yeşil alanın düzenlemesine başlanılacaktır.

-Bahçelievler Mahallesi’nde Papatya Sokak üzerindeki park düzenlemesine başlanılacaktır.

-Şehir Stadyumu yanında Belediyemize ait eski yüzme havuzunun halı saha olarak düzenlenmesi düşünülmektedir.

-Kaba Deresi Taşkın Koruma ve Sümer Mahallesi Kuru Dere Islahının Projesi DSİ ile yapılan görüşmeler sonucu hazırlanmış olup, önümüzdeki günlerde ihalesi yapılacaktır.

-3. Çevre Yolu Köprüsünün açılması için gerekli kamulaştırma çalışmaları başlanılmış olup, önümüzdeki günlerde tamamlanacaktır. Karayolları Bölge Müdürlüğünce yol çalışmaları 2012 yılı programında yapılacaktır.

-Belediyemizin de desteğiyle Kastamonu Mahalli İdareler Birliğinin Devrekani’ye yapmış olduğu Katı Atık Düzenli Depolama Tesisinin ihalesi yapılmıştır. Tesisin 2013 yılında tamamlanmasının ardından ilçemiz Katı Atık sorunu kalmayacaktır. Ayrıca mevcut olan Kurudere Mevkiindeki Vahşi Depolama Alanının da ıslahı için Belediyemiz ve Mahalli İdareler Birliği ile çalışmalar yapılacaktır.

-Portekiz de Lizbon Bölgesindeki Alcoochate Belediyesiyle Kardeş Belediye olmak üzere ön görüşme yapıldı ve ilk ziyaretler en yakın zamanda gerçekleşecek.

-Taşköprü Kuyu kebabının Coğrafi İşaret Belgesini almak için başvuruda bulunuldu.

 

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ