Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 4,03 / Satış: 4,05
€ EURO → Alış: 4,96 / Satış: 4,98

Aşılı Ceviz Ağaçladırma Alanı

Aşılı Ceviz Ağaçladırma Alanı
  • 13.09.2014
  • 866 kez okundu
Reklam

 

Taşköprü’de Aşılı Ceviz Ağaçladırma Alanı oluşturuldu

Taşköprü Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ”Ceviz Eylem Planı” kapsamında ”Aşılı Ceviz Ağaçlandırma Sahası” oluşturuldu.

Donalar köyünde yapılan ”Aşılı Ceviz Ağaçlandırma Sahası”na yapılan törenle fidanlar dikildi.

13 hektar alanda 2000 adet ceviz fidanının dikildiği sahanın koruması ve bakımını ücret karşılığında köy sakinlerinin yapacağı, 2000 adet ceviz fidanının 4-5 yıl içinde meyve vereceği ve bu meyvelerinin gelirinin de köylülere paylaştırılacağı belirtildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Taşköprü Orman İşletme Müdürlüğü Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şefi Müjde Kaya Alaca, Taşköprü’de bir ilk olarak ”Ceviz Eylem Planı” kapsamında ”Aşılı Ceviz Ağaçlandırma Sahası” oluşturduklarını ve arazi hazırlığının ekskavatör ile buror teras şeklinde yapıldığı ve sulamanın damlama sulama sistemi ile yapılacağını belirtti.

Bundan sonra her sene ”Ceviz Ağaçlandırma Projesi” kapsamında değişik bölgelerde ”Aşılı Ceviz Ağaçlandırma Sahası” yapmaya devam edeceklerini belirten Alaca, cevizin köylü için ekonomik anlamda önem arz ettiğini ve alternatif bir ürün olduğuna değindi.

Programa Taşköprü Kaymakamı Ali Yılmaz, Taşköprü Garnizon Komutanı Tuncay Özbek, Taşköprü Belediye Başkan Vekili Yılmaz Korkmazer, Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü Ağaçlandırma Şube Müdür Rıza Güleç, Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü Etüt Proje Başmühendisi Hasan Öztürk, Taşköprü Orman İşletmesi Müdür Yardımcısı Akın Boran Yılmaz, Donalar Köy Muhtarı Zeynel Tanka, daire amirleri, köylüler ile Taşköprü Anadolu Öğretmen Lisesi öğretmen ve öğrencileri katıldı.

Programın sonunda Taşköprü Orman İşletme Müdürlüğü tarafından misafirlere ikramda bulundu

Taşköprü Orman İşletme Müdürlüğü’nün 21 Mart Ormancılık Haftası kapsamında da etkinliklerinin devam edeceği belirtildi.

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ