Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,79
€ EURO → Alış: 4,65 / Satış: 4,67

Atık Su Arıtma Tesisi tamamlandı

Atık Su Arıtma Tesisi tamamlandı
  • 13.09.2014
  • 856 kez okundu
Reklam

Kastamonu’nun ilk atık su arıtma tesisi tamamlandı

Taşköprü Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisi tamamlandı

 

Taşköprü Belediyesi tarafından 2011 yılında yapımına başlanılan ve Kastamonu’nun ilk Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi tamamlanarak ilk suyu verildi.

Bölgede bir ilk olarak tamamlanan Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi ile ilgili konuşan Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, "Kastamonu’da tek olan bu proje ile Gökırmak Vadisi kurtulacak. Biz bu bağlamda Kastamonu’da bir ilki başardık. Atık Su arıtma Tesisi’mizin inşaatının beklenenden önce biterek faaliyete geçmesi bizi ayrıca mutlu etti.

Müteahhit firma 12 ay işletme süresinden sonra önümüzdeki yıl tesisi belediye olarak devralacağız" dedi.

Şehir şebekesindeki kanalizasyon atıkları arıtma tesisinde belli fermantasyonlarda ayrıştırıldıktan sonra temiz su olarak Gökırmak’a akacak diyen Arslan, "Projenin mantığı bu. Bu konu yasal sorumluluğu da gerektiren bir proje. Bu projenin keşif bedeli 8 milyon TL iken ihale bedeli 4 milyon 950 bin TL artı KDV. Bu paranın da yüzde 50’sine BELDES’ten hibe sağladık. En son teknoloji ile yapılan proje Kastamonu’nun ilk ve önemli bir arıtma tesisi" şeklinde konuştu.

Arslan, ayrıca normal şartlarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da 2014 yılında bütün belediyelerde atık su arıtma tesisi olma zorunluluğunun getirildiğini de dile getirdi.

Böyle bir projenin hayata geçmesinde büyük pay sahibi olan AK Parti Kastamonu Milletvekilleri Hakkı Köylü ve Mustafa Gökhan Gülşen’e, AK Parti İl Başkanı Metin Çelik’e, İller Bankası Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğü çalışanları ile AK Parti İlçe Teşkilatına ve tüm emeği geçenlere teşekkür eden Arslan, "Taşköprü Belediyesi Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nni açılışını ise milletvekillerimiz ile yapacağımız görüşmeler neticesinde görkemli bir şekilde gerçekleştireceğiz. Gökırmak’ın geleceği olan bu proje Taşköprü ilçemize ve vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun" dedi.

 

Haber: Mehmet TUĞCU

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ