Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,89 / Satış: 5,91
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

Bektaş Pompeiopolis’i ziyaret etti

Bektaş Pompeiopolis’i ziyaret etti
  • 13.09.2014
  • 1.082 kez okundu
Reklam

Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, Taşköprü ilçesinde 6. sezon kazı çalışmalarının devam ettiği Pompeiopolis Antik Kenti’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Geçtiğimiz hafta kendisini ziyaret eden Pompeiopolis kazı ekibine iadeyi ziyarette bulunmak ve kazıları yerinde görmek amacıyla Taşköprü’ye gelen Bektaş, ilk olarak Pompeiopolis Kazı Başkanı Almanya Münih Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Latife Summerer’den kazı çalışmaları hakkında bilgi aldı. Bektaş daha sonra kazı alanını ve Taşköprü Belediyesi tarafından yapımına başlanılan kazı ziyaretçi merkezini gezdi.

Summerer’in kazıların daha hızlı ilerlemesi için ilçede Kastamonu Üniversitesi’ne bağlı bir Arkeoloji Enstitüsü kurulması girişimlerinde bulunduklarını söylemesi üzerine Vali Bektaş’ta Pompeiopolis’te kazıların devam etmesi ve hızlanması için kendilerinin de ellerinden gelen desteği vereceklerini kaydetti.

Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, kazı çalışmalarının uğraş gerektiren bir iş olduğunu dışarıdan gelen kazı ekibinin kazı yapmasının zor olduğun ve bu nedenle Kastamonu Üniversitesi’nin burada bir Arkeoloji Enstitüsü kurması halinde kazıları gerçekleştiren hocalarında kendi üniversitelerinin hocaları olacak olmasının sevindirici olduğunu ifade etti.

Pompeiopolis Antik Kenti’ne ilk kez geldiğini fakat gördükleri karşısında heyecanlandığına değinen Bektaş, ”Kısa sürede Taşköprü’de birde ziyaretçi merkezi kurulma çalışmalarına başlanması çok güzel. Taşköprü’de 2 bin yıllık bir tarihin gün yüzüne çıkması ve kazıların o dönemde yaşayan insanların yaşam tarzları hakkında bize bilgi verecek olması heyecan verici. İlimizde çok ören yeri var ama böyle başka bir kazı yok. Emek veren hocalarımıza ve kazıların gerçekleşmesini sağlayan belediyemiz ve kaymakamlığımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Vali Bektaş’a antik kent ziyaretinde Taşköprü Kaymakamı Ayhan Kartlı, Taşköprü Belediye Başkan Vekili Hüseyin Alay ve Kastamonu Arkeoloji Müzesi Müdürü Nimet Bal’da eşlik etti.

 

(MEHMET TUĞCU-TAŞKÖPRÜ-A.A)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ