Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,79 / Satış: 5,81
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,53

Belediye ve TAGİAD’tan ortak proje

Belediye ve TAGİAD’tan ortak proje
  • 13.09.2014
  • 1.021 kez okundu
Reklam

Taşköprü Belediyesi ve TAGİAD Lenardo da Vinci Ortaklık Projesi açılış toplantısına katıldı

2013 yılı teklif çağrısı döneminde ki AB Bakanlığı Lenardo da Vinci Ortaklık Projesi kapsamında Taşköprü Belediyesi ve TAGİAD’ın da ortaklar arasında yer aldığı "Yerel Yönetimler Tarafından Kırsal Turizm Alanında Mesleki Eğitim Programlarının Belirlenmesi" başlıklı projesinin açılış toplantısı yapıldı.

İstanbul Taksim The Marmara Otel’de düzenlenen toplantıya AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın yanı sıra Taşköprü Belediyesi Proje Koordinatörü Veteriner Hekim Kazım Duman ve Taşköprü Genç İş Adamları Derneği Başkanı Bahri İldemlik’te katıldı.

2013 açılış toplantısında konuşan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Türkiye, mesleki eğitimde kalitenin artışını ve AB standartlarını yakalamaktaki azmini bu projelerle ortaya koyuyor” dedi.

Bir müjdeyi paylaşmak istediğini dile getiren Bağış, şunları kaydetti: “Biliyorsunuz AB üyesi ve aday potansiyeli olan ülkeler bu tür projelerden yararlanıyor. Her birine ayrılan fonlar var. Türkiye, yılda yaklaşık 100 milyon avro bu fonlardan pay alıyor ve geçen sene hedefimiz 55 binken, 61 bin öğrenciyi AB üyesi ülkelere göndermiştir. Bu sene kendimize iddialı bir hedef koymuştuk, 70 bin. Bu 70 bin hedefini bulmak için çok uğraşıyorduk. Şimdi bu hedefi gerçekleştirebileceğimize dair çok büyük bir güvence daha geldi. AB, fon ayırdıkları bazı ülkelerin kullanamadıkları fonlarından Türkiye’ye 4,3 milyon avro daha bu yıl için ek ödenek ayırdığını bize bildirdi. Bu da bizim aslında ne kadar bu konuyu ciddiye aldığımızın herkes tarafından takdir edildiğini ortaya koyuyor.”

Bağış, Türkiye’nin daha AB üyesi olmadan 30′dan fazla ülke içerisinde Almanya ve Fransa’dan sonra AB fonlarını en çok kullanan 3. ülke konumuna geldiğini aktararak, Ulusal Ajans’ın, AB’nin sınırlarını ve önyargı duvarlarını yıktığını ve liderliğe oynadığını ifade etti.

Program Bakan Egemen Bağış’ın standartları gezmesi ile devam etti. Programında devamında ise TAGİAD Başkanı Bahri İldemlik, Bakan Egemen Bağış’a Taşköprü’de yürüttükleri projeler konusunda bilgi verdikten sonra Belediye Başkanı Hüseyin Arslan’ında bu konuda kendilerine büyük destek verdiğini ve bundan sonraki projelerde de destek vereceğini kaydetti.

Bağış ise İldemlik’i yürüttükleri projelerden dolayı tebrik ederek bundan sonra da AB projelerine yönelik çalışmalarını sürdürmelerini istedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Taşköprü Belediyesi Proje Koordinatörü Kazım Duman’da, Belediyemizin koordinatörlüğündeki bu projede İtalya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti ve TAGİAD olmak üzere 4 proje ortağının, 23 Ekim 2013 tarihinde projenin ilk toplantısını Taşköprü’de yapacağını ifade etti.

 

 

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ