Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,79
€ EURO → Alış: 4,65 / Satış: 4,67

Bey köylülerin yol isyanı

Bey köylülerin yol isyanı
  • 13.09.2014
  • 1.003 kez okundu
Reklam

Yol olarak dere yatağını kullanan köylüler eylem yaptı

Taşköprü ilçesi bağlı Bey köyü İkipınar Mahallesi’nde yaşayan köylüler, yüzyıllardır yol olarak dere yatağını kullanmaktan artık yoruldukları belirterek tepkilerini anayolu trafiğe kaparak gösterdiler.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bey Köyü Muhtarı Osman Topçu, köylerinin tarihinin oldukça eski olduğunu ve yüzyıllardır köylerinin yolunun dere yatağından sağlandığını fakat özellikle yağış zamanı ve barajdan kanallarından su salındığında köy yolunun sular altında kaldığını ve köylerinin yollarının ulaşıma kapandığını belirtti.

Konuyla ilgili gerekli bütün kurumlara başvurularını defalarda yaptıklarını söyleyen Topçu, "Her defasında ödenek olmadığını bizlere söylüyorlar, 21. yüzyılda yaşıyoruz ve biz asfalt yoldan vaz geçtik, köyümüze bağlı İkipınar Mahallemizin henüz neredeyse hiç yolu yok, köylülerimiz ulaşımı dere yatağından sağlıyorlar. Devlet makamlarına bugüne kadar yaptığımız bütün başvurular cevapsız kaldı. Başbakanımız yolsuz köy kalmayacak diyor. Tek umudumuz Başbakanımız. Gelsin köylümüzün halini görsün. Kış aylarında sel baskınlarından ve kardan dolayı buradan okul servisleri geçemiyor. Öğrencilerimizi sırtımızda yada traktörlerle servis aracına ulaştırıyoruz" dedi.

76 yaşındaki Yılmaz Aksu ise dere yatağından köyümüze ulaşıma sağladıklarını ve birde son yıllarda baraj yapıldıktan sonra baraj sularının tahliye edildiğinde dere yatağında olan köylerinin sular altında kaldığında ve köyde mahsur kaldıklarını ve ulaşım sağlayamadıklarını dile getirdi.

Yetkililerden yolun dere yatağından çıkartılmasını istediklerini söyleyen Aksu, çok sıkıntıda olduklarını ve sel sularında çok defa vatandaşların mağdur kaldığını kaydetti.

Muhtar azası olan Mehmet Yılmaz’da, geçtiğimiz kış servisin yoldan çıkamadığını ve köyün çocuklarını defalarca kendisinin traktörler getirip götürdüğünde ve geçtiğimiz kış 15 gün boyunca yollarının kapalı kaldığını ve yolda kalan servis aracının selden devriye gezen askerler tarafından kurtarıldığını belirtti.

Yılmaz ayrıca veteriner ve diğer köy gelenleri çoğu zaman köye ulaşamadıklarını ve kendilerini arayıp traktörle gelip selden ve kardan çekip çıkarttıklarını söyledi.

77 yaşındaki Sadık Kara ise bunca senedir köylülerin yol konusunda çekmediği sıkıntı kalmadığını ve dere kendisini bileli bu dere yatağından köylerine ulaştıklarını ve bugüne kadar yapıldığını ve cefa çekmeye devam ettiklerini söyledi.

Köylüler daha sonra ise köy yollarına inen anayolu ulaşıma kapatarak devlet yetkilileri gelip yolumuzu görsün, bu çağda asfaltsız köy yolu kalmazken biz Taşköprü’ye 10 km uzaklıkta dere yatağından ulaşımımızı sağlıyoruz diyerek yetkililerden yardım beklediklerini söylediler.

Taşköprü’ye 10 km uzaklıkta bulunan İkipınar Mahallesi’nin 45 hanesi, Bey köyünün ise 150 hanesi bulunuyor. Köy nüfus olarak Taşköprü’nün en büyük ikinci köyü konumunda.

 

Emre ÖZKAN-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ