Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,45 / Satış: 5,47
€ EURO → Alış: 6,19 / Satış: 6,21

“Beyaz Altı”na rakip “Altın Çileği”

“Beyaz Altı”na rakip “Altın Çileği”
  • 13.09.2014
  • 990 kez okundu
Reklam

Sarımsağı dünyaca ünlü Taşköprü ilçemizde çiftçiler tarafından sarımsağa alternatif olarak Altın Çilek üretilmeye başlandı. Sarımsağın seneler itibariyle üreticisinin emeğini zaman zaman boşa çıkartması Taşköprülü çiftçileri alternatif ürün arayışına yöneltti. Son yıllarda ülke genelinde popüler hale gelen ve özellikle kilolu bayanların zayıflamak için kullandıkları altın çilek üretimine başlayan Taşköprülü çiftçilerden Cengiz Durgut, kendilerinin Taşköprü’de kendir ve sarımsak üretimini yaparak uzun yıllar geçimlerini sağladıklarını fakat günümüzde ilçede bulunan Kendir Fabrikası’nın kapatılması, SEKA Kağıt Fabrikası’nın da özelleşmesi nedeniyle ilçede kendir üretiminin bittiğini, sarımsağın ise yıllar itibariyle istikrarlı bir seyir izlememesinden yola çıkarak alternatif ürün arayışına yöneldiklerini söyledi. Bu kapsamda son yıllarda ülkemizde aranır hale gelen altın çileği Taşköprü’de ekmeye başladığını belirten Durgut, bu yıl deneme üretimine başladığı altın çileğin 1 fidesinden yaklaşık yarım kg ürün elde ettiğini ve kilo fiyatının 100 TL olduğunu varsayarsak sarımsağa oranla daha iyi bir kazanç kapısı olduğunu ifade etti.

Önümüzde ki yıl daha fazla miktarda altın çileği ekimi yapacağını kaydeden Durgut, pazarlama konusunu da aşarsak önümüzdeki yıllarda Taşköprü’de daha ciddi oranlarda altın çileği yetiştirileceğine inandığını dile getirdi.

Taşköprü Ziraat Odası Başkanı Murat Çelik ise Taşköprü’de son yıllarda meyveciliğin özellikle de kiraz ve elma yetiştiriciliğinin gelişmekte olduğunu buna paralel bazı çiftçiler tarafından yetiştirilmeye başlanılan altın çileğinde ilçe iklime uyum sağladığını ve Ziraat Odası olarak çiftçiler tarafından yetiştirilmesini teşvik edeceklerini söyledi.

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ