Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

Çadırkentin içinden çıkılamadı!

Çadırkentin içinden çıkılamadı!
  • 13.09.2014
  • 1.370 kez okundu

Çadırkentin içinden çıkılamadı!

 

Kızgın damadın kayınpederinin evini kundaklamasıyla çıkan yangında evsiz kalan 11 aile, 1 yıldır çadır ve konteynırlarda yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor.

Devletin, mağdur vatandaşları yeni bir ev sahibi yapabilmek için başlattığı girişimler ise yangında kül olan her bir evin 15 civarında mirasçısının olması sebebiyle içinden çıkılmaz bir hal almış durumda.

 

Taşköprü’de geçtiğimiz yıl Ağustos ayında bir kişinin boşandığı karısının ailesine ait evi kundaklaması sonucu çıkan yangında 11 ev, 6 samanlık ve 6 ahırın kül olduğu Paşaköy Hamdullah Mahallesi’nde 320 gündür büyük bir dram ve sefalet yaşanıyor.

Yangının ardından Taşköprü Kaymakamlığı ve Türk Kızılay’ının verdiği çadırlar ve konteynırlarda yaşamlarını sürdürmeye çalışan Hamdullah Mahallesi sakinleri, yaşam şartlarının düzeleceği günü heyecanla bekliyor.

Devletin köyde ikamet eden vatandaşları yeni bir ev sahibi yapabilmek için başlattığı girişimler ise yangında kül olan her bir evin 15 civarında mirasçısının olması sebebiyle içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Mirasçılar Kastamonu AFAD Müdürlüğü’nden ayrı ayrı hak talep etmesi yetkilileri de oldukça zora sokuyor. Ancak yaşanan zorluklara rağmen bu yaşam şartlarının ne kadar daha böyle devam edeceği ise merak konusu.

Devletin evi yanan köylüleri yeniden bir ev sahibi yapabilmesi için mirasçıların anlaşması ve tapu sorununu çözüme kavuşturması gerekiyor.

Şu anda Hamdullah Mahallesi’nde çoğu çocuk 15 kişi konteynırlarda, oldukça sağlıksız ve zor koşullar altında yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Köylülerin dert yandığı bir diğer önemli konu ise fareler ve kertenkeleler.

Yaşanan bu durumdan kuşkusuz en çok etkilenenler ise çocuklar oldu. Yangında evlerini kaybetmenin şokuyla yaşamaya çalışan çocuklar, birde yaşam koşullarının neredeyse imkansız olduğu bir ortamda hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar.

Yangınzedelerin en küçükleri 3 Yağmur Akansu ve 5 yaşındaki Melisa Çetinkaya’nın yüzündeki acı tebessüm ise yaşananları açıkça ortaya koyuyor.

Köylüler mirasçılarla yaşanan sorun nedeniyle devam etmekte olan dramın sona ermesi için devletin bir an önce ilgili mirasçılarla da irtibata geçerek durumu çözüme kavuşturmasını istiyor.

Öte yandan Paşa Köy Hamdullah Mahallesi sakinlerinin bu dramı yaşamasına sebep olan Yakup Ö. İse geçtiğimiz günlerde çıkarıldığı mahkemece 30 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

Erhan VEREN-Kastamonu Gazetesi

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ