Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,45 / Satış: 5,47
€ EURO → Alış: 6,19 / Satış: 6,21

Çin sarımsağına karşı çalışma!

Çin sarımsağına karşı çalışma!
  • 13.09.2014
  • 983 kez okundu
Reklam

Taşköprü Sarımsağında “Sap Darası” Kaldırılacak

 

Taşköprü Kaymakamlığı’nda ülke genelinde meşhur Taşköprü sarımsağının patent hakları ve pazar kalitesinin korunması konusunda ilgili kurumların katıldığı bir toplantı düzenlendi. Toplantıda son yıllarda Taşköprü’de de dikimine başlanan Çin orjinli sarımsağa karşı mücadele başatılırken ayrıca üreticiden satışlarda kesilen yüzde 10 sap darası kesintisinin kaldırılmasına yönelik çalışma başlatılması kararı alındı.

Toplantıda konuşan Taşköprü Kaymakamı Ali Yılmaz, “Bilindiği üzere Taşköprü sarımsağı, Taşköprü Belediyesi tarafından 2009 yılında coğrafi tescili alınmış, üstün kalitesi ve aromasıyla Taşköprü’yle özdeşleşmiş bir ürünümüzdür. İlçemizde yaklaşık 4 bin ailenin geçimini sağladığı, yıllardır adına yapılan festivaller ve tanıtımlarla ülke genelinde markalaşmış olan Taşköprü Sarımsağımızın imajını ve dolayısıyla pazar payını korumak ilçemiz ve bölgemiz bakımından büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle de son yıllarda Çin orijinli tohumlardan bölgemizde yetiştirilen, ancak çok daha düşük kaliteli sarımsağın kalitesinin özgünlüğü tescilli Taşköprü Sarımsağının imajına zarar vermesini kesinlikle önlememiz lazım. Çünkü bir şehrin bir alanda markalaşması kolay bir süreç değildir. Bu nedenle buradaki önemli husus Çin, Antep vb. orijinli sarımsağın Taşköprü sarımsağı olarak satılmasını önlemektir” dedi.

Bugünlerde yol kenarlarında satılan sarımsağı aslında vatandaş Taşköprü sarımsağı zannederek alıyor diyen Yılmaz, “Taşköprü sarımsağının hasadı henüz başlamadı bile. Tabi Taşköprü sarımsağının patent ve tescil haklarını takip etmek üzere Belediye Başkanlığımız, Sanayi Ticaret Odası, İlçe Gıda, Hayvancılık ve Tarım Müdürlüğü ve Sarımsak Üreticileri Birliği temsilcilerinden oluşan bir denetim komisyonumuz var. Ancak aslında bu her kurumum ve kuruluşun sürece katılmasıyla mücadele edilebilecek bir konu. Bu nedenle de Vergi Dairesi de vatandaşı yanıltıcı şekilde yol kenarlarındaki sarımsak satışlarıyla ilgili denetimler yaptı. Bundan böyle de tüm ilgili kurum ve kuruluşlarla bu konuda koordineli çalışacağız” şeklinde konuştu.

Ayrıca toplantıda, “70 kadar üretici köy muhtarlığının Sarımsak Üreticileri Birliği kanalıyla verdiği, “Sap darası” uygulaması nedeniyle üreticilerin zarara uğradığı ve hiçbir yerde örneği olmayan bu uygulamanın kaldırılması gerektiği, yönündeki dilekçeler de değerlendirildi. Üreticilerin bu konuda mağduriyet yaşadıkları konusunda görüş birliğine varılması nedeniyle de 21 Haziran Cuma günü tüm üretici ve tüccar temsilcileriyle toplantı yapılarak konunun burada kesinleştirilmesi kararına varıldı.

Toplantıya Taşköprü Kaymakamı Ali Yılmaz, Taşköprü Belediye Başkan Vekili Yılmaz Korkmazer , İlçe Gıda, Hayvancılık ve Tarım Müdürü Satı M. Sezer, Sarımsak Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Eligüzeloğlu, Ziraat Odası Başkanı Murat Çelik ve Germeç Sarımsak pazarı nedeniyle Alatarla Muhtarı Enis Mütevelli katıldı.

 

 

Haber: Emre ÖZKAN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ