Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,47 / Satış: 5,49
€ EURO → Alış: 6,20 / Satış: 6,23

‘Çınar’ devrilmesin!

‘Çınar’ devrilmesin!
  • 13.09.2014
  • 2.010 kez okundu
Reklam

 

Çınar’ devrilmesin!

*Kas erimesi hastalığının pençesinde kıvranan Küçük Çınar, ailesinin gözleri önünde günden güne eriyor… Hastalık bu hızla sürerse Çınar, kısa bir süre sonra yürüyemeyecek. Çınar’ın anne ve babası ise yetkililerden tek bir şey istiyor. Yılda 60 seans, yani iki ay olan fizik tedavi ve rehabilitasyon sürecinin daha uzun bir süreye yayılması…

Çınar Doğan… Henüz 5,5 yaşında…

8 Nisan 2011 tarihinde Duchenne tipi musküler distrofi, yani kas erimesi hastalığına yakalandı. Geninde 45-52. eksonlarını kapsayan delesyona rastlandı.

2011 yılının son çeyreğinde toplam iki ay süreyle Kastamonu Rehabilitasyon Merkezi’nde fizik tedavi ve rehabilitasyona tabi tutuldu. 60 seans dolduktan hemen sonra ise taburcu edildi.

Annesi Derya Doğan ve babası Murat Doğan, yetkililerin bir yıl dolmadan yeniden tedaviye alınamayacağını söylemeleri üzerine fizik tedavi ve rehabilitasyon evde devam etti.

Kesin tedavisi olmayan, hastalığın sadece hızını yavaşlatan ilaçlarla yaşama devam eden Küçük Çınar, ailesinin gözü önünde her geçen gün biraz daha eriyor.

Bu yıl içinde ikinci kez Kastamonu Rehabilitasyon Merkezi’nde 60 seanslık fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi alan Çınar, bu merkezdeki yeni bir 60 seanslık tedavi süreci için şimdi bir yıl daha beklemek zorunda…

ANNE: BİRGÜN BİLE FİZİK TEDAVİ

YAPILMAZSA YÜRÜMESİ DEĞİŞİYOR

Kas erimesi hastalığının pençesinde kıvranan küçük Çınar’ın anne ve babası, yılda sadece 60 seans, yani iki ay süreyle alınabilen fizik tedavi ve rehabilitasyonun daha uzun süreyle verilebilmesi için yetkililerden yardım istediler.

60 seanstan daha fazla tedavi gereken hastaların, herhangi bir Üniversite Hastanesinde ücretsiz olarak tedavisine devam edebildiğine dikkat çeken anne Derya Doğan, "Kastamonu’da bir Üniversite Hastanesi olmadığı için biz 60 seanstan daha fazla tedavi alamıyoruz. Bizi büyük kentlerdeki Üniversite hastanelerine yönlendiriyorlar. Ben yada eşim Devlet Memuru değiliz ki, tayinimizi isteyip gidelim. Ben evde çocuğumun tedavi süreciyle ilgileniyorum. Bir gün bile fizik tedavi yapılmazsa oğlumun yürümesi değişiyor, kasılıyor" dedi.

"BEN OĞLUMU O HALLLERDE

GÖRMEK İSTEMİYORUM"

Oğlunun Kastamonu’daki tedavisini devletin ancak iki ay ücretsiz yaptığını, diğer 10 ay evde kendisinin oğluna egzersiz yaptırmak zorunda olduğunu anlatan Derya Doğan, "Yorulmaması lazım. Yorulursa hastalık ilerliyor. Bilinçsiz yapıldığında liflere zarar da verebilir. Buna karşın bir gün egzersiz yapmasa hemen yürüyüşünde aksaklık oluyor. Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş’ın dediği gibi hepimiz engelli adayıyız. Benim oğlum da engelli adayı ve ben beş yıl sonra sahip olduğum tek oğlumun o hallere düştüğünü görmek istemiyorum. Hastalığının ilacı bulunana kadar tedavi almasını sağlasalar bize yeter. Başbakanımız ve Sağlık Bakanımız oğlumun tedavi almasını engelleyen yasayı lütfen değiştirsinler" dedi.

BABA: YETKİLİLER SESİMİZİ DUYSUN

Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir fabrikada işçi olarak çalışan baba Murat Doğan ise yetkililerin seslerini duymalarını istedi.

Hastalığın bu şekilde devam etmesi halinde oğlunun yürümesinin 7 yaşında sonlanacağına dikkat çeken baba Murat Doğan, "oğlum her geçen gün gözümüzün önünde eriyor. Biz alacağımız fizik tedavi ve rehabilitasyonla bu süreci en az hasarla atlatmaya çalışıyoruz. Yalnız 60 seanslık sürenin uzatılması noktasında yetkililere ricada bulunuyorum. Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize sesleniyorum. Lütfen bize yardımcı olun" dedi.

Çınar’ın ailesi ile iletişim kurmak için babası Murat Doğan’ın 0 532 201 24 96 numaralı telefonu aranılabilir.

Haber: Sebahattin BÜYÜKORAL

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ