Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,07 / Satış: 6,09

”Deli İsmet” davasında karar müebbet

”Deli İsmet” davasında karar müebbet
  • 13.09.2014
  • 2.834 kez okundu
Reklam

 

Deli İsmet” davasında karar müebbet

Akli dengesi bozuk vatandaşın cinayetinde müebbet kararı

 

Taşköprü ilçemizde geçtiğimiz Ağustos ayında akli dengesi yerinde olmayan ”Deli İsmet” lakaplı İsa Çetin’i (40) silahla öldürmek suçundan mahkeme karşısına çıkarılan Mustafa Gülten (41) Müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesi’nde ki karar duruşmasında sanık Mustafa Gülten ve avukatı Mehdi Keskin ile maktul İsa Çetin’in ailesinin avukatı Mustafa Arabacı ile İsa Çetin’in babası İsmail Çetin hazır bulundu.

Karar duruşmasında Çetin’in ailesinin avukatı Mustafa Arabacı, sanık Mustafa Gülten’in akli dengesi yerinde olmayan İsa Çetin’e tabancasıyla tüm atışları arkadan yaptığı, can çekişirken tekmelediği ve başında sigara yaktığını içeren delilleri mahkeme heyetini sunup sanığın önceki duruşmalarda ”Akli dengesi yerinde olmayan birini neden vurdunuz” sorusuna ”Doktormuyum ben deli olduğunu nereden bileyim” şeklinde cevap verdiğini de hatırlatarak sanığın en ağır cezayla çarptırılmasını mahkemeden talep etti.

Sanık Mustafa Gülten’in avukatı Mehdi Keskin ise müvekkilinin İsa Çetin’in tahriklerine dayanamayarak cinayeti işlemiş olduğunu belirtti.

Karar duruşmasında mahkeme heyeti Türk Ceza Kanunu’nun 82. maddesi gereğince Ruh sağlığı yerinde olmayan ve kendini savunamayacak kişiyi öldürmek suçundan sanık Mustafa Gülten’e ağırlaştırılmış müebbet, sanığın daha önceden sabıkası bulunmaması nedeniyle de indirime giderek müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Ayrıca ruhsatsız silah taşımaktan da sanık 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tarafların temyiz hakkını kullanmasının ardından ceza kesinlik kazanacak.

 

-Olay-

Olay geçtiğimiz Ağustos ayında Taşköprü Atatürk Caddesi Köprübaşı Sokak’ta ”Deli İsmet” lakaplı İsa Çetin’in daha önceden aralarında husumet bulunduğu iddia edilen akrabası Mustafa Gülten tarafından kahvehanelerin yer aldığı ve insanların yoğun olarak bulunduğu bölgede silahla vurularak öldürülmüştü. İddiaya göre teravih namazı çıkışı İsa Çetin, akrabası olan Mustafa Gülten’e küfür etmiş, Gülten’de yanındaki silahla çok sayıda ateş ederek İsa Çetin’i vurmuş ve Çetin kaldırıldığı Taşköprü Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetmişti.

 

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ