Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,54 / Satış: 5,56
€ EURO → Alış: 6,14 / Satış: 6,16

“Dünden Bugüne Kendir Fabrikası”

“Dünden Bugüne Kendir Fabrikası”
  • 13.09.2014
  • 2.298 kez okundu
Reklam

Taşköprü MYO’da ”Fabrikadan Yüksekokula

Taşköprü Sümerbank Kendir Fabrikas=8;’nın öyküsü” paneli

 

Kastamonu Üniversitesi kadrosuna katılan Pompeiopolis Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Latife Summerer, ”Fabrikadan Yüksekokula Taşköprü Sümerbank Kendir Fabrikas=8;’nın öyküsü” konulu panel düzenledi.

Taşköprü Meslek Yüksek Okulu’nda geçtiğimiz haftalarda eğitime başlayan Taşköprü Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen panele Taşköprü MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bahattin Aydınlı, Taşköprü MYO Genel Sekreteri Vural Arslan, Taşköprü Genç İş Adamları Derneği (TAGİAD) Başkanı Bahri İldemlik ve Taşköprü ile Kastamonu merkezden çok sayıda öğrenci katıldı.

Cumhuriyet döneminin Kastamonu ve bulunduğu bölgede ilk sanayi kuruluşlarından olan Kendir Fabrikası’nın kuruluş aşamasından günümüze kadarki süreci hakkında dinleyicilere bilgiler aktaran Summermer, geçmişte Kendir Fabrikası’nda çalışmanın ayrıcalıklı olduğunu ve burasının Sümerbank’ bağlı olması nedeniyle halk arasında burada oturan ve çalışanların Sümerliler olarak anıldığını ve Sümerli olmanın da ayrıcalık taşıdığını ifade etti.

Dinleyiciler tarafından ilgiyle dinlenen panelde konuşan Prof. Summerer, Taşköprü Sümerbank Kendir Fabrikası’nın daha da geniş çalışmalara konu olması gerektiğini kaydederek bu konuda kendisinin de araştırmalarının devam edeceğini kaydederek eski kendir fabrikasında eğitim gören öğrencilere seslenerek okudukları kampüsün ve binaların önemini ve geçmişini bilmeleri gerektiğini dile getirdi.

 

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ