Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,77 / Satış: 7,81
€ EURO → Alış: 9,46 / Satış: 9,49

Elde kalan sarımsak toprakla buluştu

Elde kalan sarımsak toprakla buluştu
  • 13.09.2014
  • 1.532 kez okundu

 

-Üretici çareyi elinde kalan sarımsağı tekrar dikmekte buldu

-Umutlar toprağa serpildi

-"Beyaz Altın" sarımsağın dikimi başladı

 

Sarımsağı dünyaca ünlü Taşköprü ilçemizde 2012 yılı sarımsak dikim sezonu 1 ay gecikmeli başladı.

Uzun süren kış mevsimi nedeniyle yaklaşık 1 ay geç dikime başlayan Taşköprülü sarımsak ürüticisi Çin sarımsağının ülkemize girmesi nedeniyle ellerinde kalan ve satamadığı sarımsakları tekrar toprağa dikmekte çareyi buldu.

Her yıl Şubat ayı sonu ile Mart ayı başlarında ekimine başlanan ve 72 derde deva olarak, bin yılın mucize bitkisi olarak adlandırılan sarımsağın dikimi havaların ısınmasıyla başladı.

Taşköprü’nün temel geçim kaynağı olan sarımsağın dikiminden, hasadına kadar ise sadece kadınlar çalışıyor.

Geçtiğimiz sezon 8 TL’den sezona başlamasına rağmen yurt dışından giren sarımsak nedeniyle sezonu 4 TL’den kapattı.

2011 yılını sarımsağın hak ettiği fiyatla kapatmadığına inanan Taşköprülü sarımsak üreticileri, 2012 yılında sarımsağın para etmesi ve alın terlerinin karşılığını alabilmek için

dua etmeye başladıklarını ifade ettiler.

Taşköprü Böcü köyü sarımsak üreticilerinden Ahmet Çelik, 45 yıldır sarımsakla geçimini sağladığını ve geçtiğimiz yıl sarımsağın emeklerinin karşılığını korumadığını söyledi.

Bunun nedenini Çin’den gelen ithal sarımsak nedeniyle çok sayıda çiftçinin sarımsağının elind ekaldığını ve üreticini bu yıl elinde kalan sarımsağı toprağa diktiğini kaydeden Çelik, tek isteklerinin 1 yıl boyunca uğraştıkları sarımsaklarının emeklerinin karşılığını koruması olduğunu ifade etti.

Aynı köyden İbrahim Ergül ise Taşköprü’nün dünyadaki sarımsaklar arasında en kalitelisi olduğu herkese bilinmesine rağmen bu sarımsağın hak ettiği değere ulaşması için yetkililerin gerekli özveriyi göstermediğini kaydetti.

Köylerinde sarımsak ekiminin imece usulü yapıldığını ve hergün farklı bir köylünün sarımsağının dikildiğine değinen Ergül, sarımsak ekimine başlamadan önce sarımsağının sıra sıra dikilmesi için tarlayı araçlarla çizdiklerini ve daha sonra başta bayanlar olmak üzere sarımsak dikmeye başladıklarını söyledi.

Taşköprü sarımsağının dikiminden, çapasına, hasadından bağ haline getirilmesi için çalışan Taşköprülü sarımsak üreticisi bayanlardan Saniye Şahin ise sarımsak dikiminin zor ve zahmetli bir iş olduğunu ve dizlerinin üzerinde saatlerce sarımsak diktiklerini söyledi.

Çocuklarını okutabilmek için bütün zorluklara katlanmak zorunda olduklarını kaydeden Şahin, "Sarımsak para ettiği zaman bizlerinde yüzü gülüyor. Emeklerimizin boşa gitmemesi bizleri sevindiriyor" şeklinde konuştu.

Taşköprü Sarımsak Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Eligüzeloğlu’da, üreticinin "Beyaz Altın" diyerek taçlandırdığı sarımsağın kış şartlarının ağır geçmesi nedeniyle yaklaşık 1 ay geç başladığını kaydetti.

Geçtiğimiz yıl sarımsak rekoltesinin 16 bin ila 18 bin ton olduğuna değinen Eligüzeloğlu, Taşköprü sarımsağının dünyada ki benzerleri arasında en kalitelisi olduğunu ve Taşköprü sarımsağının özelliğinin içinde bulunan selenyum maddesi ile kükürt ve fosfor oranının yüksek olmasından kaynaklandığını belirtti.

Eligüzeloğlu ayrıca geçtiğimiz yıl sarımsağın bir kısmının üreticinin elinde kalması nedeniyle üreticinin bu yıl elinde kalan sarımsağı dikmek zorunda kaldığını kaydetti.

Her yıl değişmekle beraber 3500-4000 sarımsak üreticisi ailenin bulunduğu Taşköprü’de temel geçim kaynağı sarımsak bitkisi üzerine kurulu bulunuyor.

Taşköprü Belediyesi tarafından ise her yıl Uluslararası Kültür ve Sarımsak Festivali düzenleniyor.

 

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ