Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 4,03 / Satış: 4,05
€ EURO → Alış: 4,96 / Satış: 4,98

Elvan Çikolata İngiliz şirketini alacak

Elvan Çikolata İngiliz şirketini alacak
  • 13.09.2014
  • 1.640 kez okundu
Reklam

Taşköprülü Elvan Çikolata; "Bir İngiliz şirketini almaya hazırlanıyor"

2023 yılında 1 milyar dolar gelir elde etmeyi hedefleyen çikolata ve şekerleme üreticisi Elvan Gıda, üretim ve satış şirketlerini tek çatıda topladı.Elvan Gıda, Cici Gıda, Elvan Pazarlama, Cici Pazarlama ve Cici Süt, Elvan Şirketler Grubu çatısı altında toplanırken; Hidayet Kadiroğlu, Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan Grup Başkanlığı’na getirildi. Önceki hafta yapılan yeni düzenlemede Elvan Gıda’nın sahibi ve Hidayet Kadiroğlu’nun babası Mustafa Kadiroğlu ise Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Yeni yapılanma ile grup şirketlerinin yıllık yatırım tutarı 50 milyon Euro’ya çıkarıldı. Konuyla ilgili olarak gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Elvan Şirketler Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu, 2023 yılı hedeflerine ulaşmak için şirketi yeniden yapılandırdıklarını söyledi. Şu an 130 ülkeye ihracat yapan şirketin geçen yılki geliri 125 milyon dolar. Bu rakamı bu yıl yüzde 30 artışla 163 milyon dolara çıkarmayı planladıklarını kaydeden Grup Başkanı Kadiroğlu, “Yüzde 90 ihracatla çalışıyoruz ve her yıl aşağı yukarı böyle büyüyoruz. Bu sebeple Türkiye ile birlikte biz de 2023 gelir hedefi belirledik.” dedi.

2023 yılında 1 milyar dolar ciro hedeflediklerini belirten Kadiroğlu, bu ciroya erişmek için iç piyasada da büyüyeceklerini vurguladı. Elvan Grubu, iç piyasa hedefi doğrultusunda 2 yıl önce Eskişehir’de üretim yapan Cici Çikolata’yı satın almıştı. “Bu markaya yatırımlarımızı sürdürüyoruz ve iç piyasayı yakında zorlamaya başlayacağız.” diyen Hidayet Kadiroğlu, yurtdışında da ses getirecek bir satın almaya imza atmak üzere olduklarını kaydetti. Kayda değer bir İngiliz şirketini satın alabileceklerini açıklayan Kadiroğlu, “Bu çok ses getirecek. Çünkü köklü bir marka ve biz bu marka ile Avrupa’nın anahtarını elimize almış olacağız.” dedi.

 

46 Türk firması ile New York’ta 2013 Gıda ve Şekerleme Fuarı’na katılan ve burada değerlendirmelerde bulunan Kadiroğlu, yurtdışı yapılanmalarını kararlılıkla genişleteceklerini belirtti. Bu minvalde şirket, Mısır, Irak İran ve Cezayir’de ofis açıyor. “8 milyon dolar ciro ve üzeri olan her yerde ofis açacağız. Nakit akışlarını yöneteceğiz.” diyen Grup Başkanı, 1997’den bu yana Azerbaycan’da çikolata üretimi yatırımlarını sürdürdüklerini söyledi. Mısır’da 20 bin metrekarede unlu ve şekerleme mamulleri üreteceklerini açıklayan Grup Başkanı Hidayet Kadiroğlu, “Buradan gümrüksüz ihracat yapabileceğiz. Bunun için toplamda 20 milyon Euro harcamış olacağız.” dedi. 6 fabrikası bulunan Cici Çikolata’yı geliştireceklerini anlatan Kadiroğlu, bunun için Manisa Salihli’de süt tozu ve peynir altı suyu tozu üreten fabrikada kapasite artıracaklarını, 20 milyon dolar yatırım yapacaklarını açıkladı. “İç pazarda geç mi kaldınız?” sorusuna ise Kadiroğlu, “Türkiye bizim kendi bahçemiz, dışarıda şimdi yeterince enerji topladık, Cici’yi satın aldık, bu tarzda büyümelerimiz sürecek.” cevabını verdi. Elvan Gıda, geçen yıl Türkiye’nin en çok ihracat yapan 64’üncü şirketi olmuştu. Şirketin dünyanın en büyük 100 şekerleme şirketi arasındaki sıralamasında ise 93. sırada yer almıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ