Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,54 / Satış: 5,56
€ EURO → Alış: 6,14 / Satış: 6,16

EML’de Genel Sağlık Sigortası dersi

EML’de Genel Sağlık Sigortası dersi
  • 13.09.2014
  • 1.371 kez okundu
Reklam

Meslek Lisesi Öğrencilerine Genel Sağlık Sigortası Dersi

“18 yaşındaki çocukların anne ve babasının durumlarına bakılmaksızın sağlık hizmeti verilmektedir.”

SGK Merkez Müdürlüğünce, MSE Endüstri Meslek Lisesi Öğrencilerine “Sosyal Güvenliğin Önemi – Sigortalı Çalışmanın Faydaları” konulu eğitim düzenlendi.  SGK Merkez Müdürü Halil Tekin, öğrencilere sosyal güvenlikle ilgili kısa bir tanıtım filmi gösterdi. Ardından Sosyal Güvenlikle ilgili ve sigortalı çalışmanın faydalarını anlattı.

Sunumunda özellikle iki konuya ağırlık veren Tekin, birincisi meslek lisesinde okumakta iken alınan SGK sicil numarasının sadece okul döneminde iş kazası yönünden fayda sağlayacağını emeklilik için bir başlangıç olmadığını ifade etti. “Meslek Lisesi öğreniminin tamamlanmasının ardından emeklilik yönünden başlangıç sayılması için mutlaka sigortalı çalışmak gerekir” dedi.

Diğer bir konu ise Genel Sağlık Sigortası: Bununla ilgili olarak da 1 Ocak 2012’de yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında, liseyi bitirip üniversiteye hazırlanan bir okulda okumayanlar 18 yaşını, orta öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yükseköğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış, evli olmayan kız çocukların dışındakiler prim ödemesi gerekiyor. Yani;18 yaş ve üzerindeki kişiler, işsiz üniversite mezunları, sigortalı olmayıp sağlık giderlerini kendi cebinden karşılayanlar, hiçbir sosyal güvencesi olmayanlar bu kapsamda yer alıyor.

Bu nedenle18 yaşını doldurup öğrenci belgesi getirmiş olanlar,  liseden mezun olduklarında üst öğrenime devam etmemeleri halinde sağlık sigortaları 28 Ekim’e kadar devam etmekte bu tarihte sonlanmaktadır.18 yaşını doldurup mezun olan öğrencilerin Sosyal Güvenlik Kurumu İl veya Merkez Müdürlükleri ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvurmaları gerekiyor. Burada yapılacak gelir testine göre de prim ödemek zorundalar.  Aksi halde Sosyal güvencesi olmayan ve gelir testi yaptırmayanlar, aylık gelirleri asgari ücretin iki katından (2.142 TL) fazla kabul edilerek, aylık 257,04 TL prim ödemek zorunda kalacaklar. Üst öğrenime (Üniversiteye) devam edenlerin ise kayıt yatırmalarını müteakiben öğrenci belgeleri ile birlikte  Sosyal Güvenlik Kurumu İl veya Merkez  Müdürlükleri başvurmalarının gerektiği ifade edildi.

 

Eğitime okul öğrencileri ile birlikte Okul Müdürü Atila Şengül ve Müdür Yardımcıları Salih Bağcı ve Ziya Özman ile öğretmenler iştirak etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ