Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,74 / Satış: 5,76
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,56

Evliyalar Haftası coşkuyla kutlandı

Evliyalar Haftası coşkuyla kutlandı
  • 13.09.2014
  • 946 kez okundu
Reklam

 

Taşköprü’de Evliyalar Haftası coşkuyla kutlandı

Bu yıl 22.’si düzenlenen Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyalarını Anma Haftası kutlamaları nedeniyle Taşköprü ilçemizde bir dizi etkinlik düzenlendi.

Tekke Camii yanında gerçekleşen program saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı. Törene Taşköprü Kaymakamı Ali Yılmaz, İlçe Garnizon Komutanı Yüzbaşı Tuncay Özbek, Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, AK Parti Taşköprü İlçe Başkanı Av. Fazıl Pehlivan, MHP Taşköprü İlçe Başkanı Av. Mustafa Arabacı, daire amirleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, Belediye Meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İlk olarak Kuran-ı Kerim’in okunduğu programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Taşköprü Müftüsü Yusuf Uzun yaptı.

Uzun konuşmasında, “Manevi mirasımızın önemli şahsiyetlerinden Taşköprü ilçemizde doğan Şeyh Şaban-ı Veli’yi tanıyıp anmak ve çocuklarımıza öğretmek önemli görevlerimiz arasındadır. Çünkü geçmişini bilmeyen toplumlar geleceklerini de planlayamazlar. Geleceğin büyüklerini yetiştirmek, geçmişteki büyükleri bilmek, toplumun kendisine güvenmesi ve fertlerin birbirini sevmesi ile mümkündür. Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri ve bu gibi büyük zatlar bizlerin ortak değerlerini temsil ettiğinden sevgimizi pekiştirmektedir” dedi.

Törende Taşköprü Belediye bandosunun çaldığı ilahilerin ardından misafirlere pilav ve ayran ikram edildi.

Daha sonra ise ilçede dışından gelen misafirler ve Taşköprülü vatandaşlar, döneminin 4 büyük evliyasından biri olan Şeyh Şaban-ı Veli’nin Taşköprü’de doğduğu varsayılan evin kuyusundan su içtiler. Program Taşköprü’ye 16 km mesafede bulunan Abdalhasan köyünde bulunan tekke ve türbe ziyaretiyle son buldu.

 

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ