Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,49 / Satış: 7,52
€ EURO → Alış: 9,04 / Satış: 9,08

Evliyalar Haftası kutlandı

Evliyalar Haftası kutlandı
  • 13.09.2014
  • 1.385 kez okundu

TAŞKÖPRÜ’DE EVLİYALAR HAFTASI ETKİNLİKLERİ

 

Bu yıl 20.’si düzenlenen Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyalarını Anma Haftası kutlamaları nedeniyle Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde bir dizi etkinlik düzenlendi.

Saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan törene Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, Taşköprü Kaymakamı Ayhan Kartlı, Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, Kastamonu Vali Yardımcısı Ömer Faruk Ateş, AK Parti Kastamonu Milletvekili Adayı Mustafa Gökhan Gülşen, AK Parti Kastamonu İl Başkanı Metin Çelik, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, “Kültür mirasımızın önemli şahsiyetlerinden Taşköprü ilçemizde doğan Şeyh Şaban-ı Veli’yi tanıyıp anmak ve çocuklarımıza öğretmek önemli görevlerimiz arasındadır. Çünkü geçmişini bilmeyen toplumlar geleceklerini de planlayamazlar. Geleceğin büyüklerini yetiştirmek, geçmişteki büyükleri bilmek, toplumun kendisine güvenmesi ve fertlerin birbirini sevmesi ile mümkündür. Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri ve bu gibi büyük zatlar bizlerin ortak değerlerini temsil ettiğinden sevgimizi pekiştirmektedir” dedi.

Taşköprü Kaymakamı Ayhan Kartlı’da sadece memleketimizde değil bütün İslâm âleminde tanınan ve yaşadığı süre zarfında etrafına feyiz ve ilim saçan Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri ve gönül dünyamızın sultanları olan tüm evliyalarımızı rahmet ve minnet ile anıyoruz şeklinde konuştu.

Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş ise “Bizim Milletimiz her zaman söyleyeceği olan bir millettir. Bizlerde 1000 yıllık tarihimizin izlerini taşıyan bir yerdeyiz. Bizler binlerce yıldır buradayız ve binlerce yıl daha burada olacağız” dedi.

Şeyh Şaban-ı Veli Hz.’nin ilimiz ve ülkemiz hayatında önemli bir fonksiyon arzettiğini söyleyen Vali Bektaş, böyle önemli bir insanın ölümünün ardından 450 yıl sonra bile bizler kendisinden umut bekliyoruz. Bizler o aydın geçmişimize layık olmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Taşköprü Müftüsü Salih Sezik’in ardından ise kurban kesimi gerçekleşti. Programda gelen misafirlere pilav, ayran ve tatlı ikram edildi. Tören Taşköprü Belediye bandosu ve Kastamonu İmam Hatip Lisesi Mehteran Takımı’nın gösterilerinin ardından Tekke Camii yanındaki program son buldu.

İlçede dışından gelen misafirler ve Taşköprülü vatandaşlar, daha sonra döneminin 4 büyük evliyasından biri olan Şeyh Şaban-ı Veli’nin Taşköprü’de doğduğu varsayılan evin kuyusundan su içtiler.

Program Taşköprü’ye 16 km mesafede bulunan Abdalhasan köyünde bulunan tekke ve türbe ziyaretiyle son buldu.

 

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ