Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,89 / Satış: 5,91
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

Feshane’de Taşköprü rüzgarı

Feshane’de Taşköprü rüzgarı
  • 13.09.2014
  • 1.011 kez okundu
Reklam

 

Feshane’de Taşköprü rüzgarı

İstanbul’da faaliyet gösteren Kastamonu Dernekler Federasyonu’nun 6.’sını düzenlediği Feshane’de Kastamonu Günleri etkinliği coşku içerisinde başladı.

Eyüp Feshane’de gerçekleşen fuarın açılışını Sağlık bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptı. İl ve ilçe belediye standları, valilik, sanayici, sivil toplum örgütü ve girişimcilerin açtıkları standlar arasında Taşköprü Belediyesi standı büyük ilgi gördü.

Kasder Başkanı Latif Çilingiroğlu’nun açılış konuşmasını yaptığı programda Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan’da Kastamonu’da ki belediye başkanları adına bir konuşma yaptı.

Arslan konuşmasında; “Evliyalar şehri yeşil ile mavinin harmanlandığı Kastamonu’muzdan sizlere selam getirdik. 5 bin yıllık geçmişi olan Kastamonu ilimiz 170 km ile Karadeniz’e en uzun sahili olan, binin üzerinde evliya yatağı bulunan tarihi ve kültürel zenginlikleri ile güzel yurdumuzun öncelikli görülmeye değer bir kentidir. 3 bin yıllık antik kenti, birbirinden güzel milli parkları, tarihi evleri, gerk kış, gerek deniz, gerek yayla, gerekse din turizmi ile şehrimiz keşfedilmeyi bekleyen bir hazinedir” dedi.

Daha sonra konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’da “Kastamonu insanı 3 kelime ile anlatılabilir. Mertlik, mücadele, merhamet vemütevazi insanlardır. Kastamonu insanı sembol olmuş insandır. Yardımsever gönül insanıdır.  Mütevaziliği ise her zaman önde gelen yaradılışlarıdır. Kastamonu insanı İstanbul’a gelerek neden Kastamonu’yu mahrum bırakıyorlar. Havaalanı, tünel eyvallah, başımızın üstünde yeri var, çocukluğunu gençliğini yaşadığını orada bırakıp gurbette ekmek parası için çaba sarf etmektedirler. Oralara başta İşadamları Remzi Gür,  Hasan Gürsoy ve  Ayhan Aslan olmak üzere diğer işadamlarına da seslenerek kalıcı bir şeyler ve bir çivi çakmak için gideceksiniz” diye seslendi. Ben Kastamonulu değilim ama Kastamonu dostuyum diyen Müezzinoğlu, “Tarih, kültür, doğa sahil orman dağ sarımsak istiyorsan helvayı yapacak biri var ama onun yapacak usta ise İstanbul’da. Biz tarihi geçmişimizle öğüneceksek doğru ama tarihi geleceğimizle övünmeliyiz”  dedi.

Açılış kurdelesinin ardından Taşköprü Belediyesi standını ziyaret eden Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, ahşap oymadan yapılmış Kelime-i Tevhid yazısı hediye etti. Müezzinoğlu’da bu nazik ziyaretinden dolayı Arslan’a teşekkür etti.

Programda Eyüp Belediyesi Mehteran Takımı ve Taşköprü Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Grubu’da sahne aldı.

Feshane’de 6. Kastamonu Günlerine Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Vali Erdoğan Bektaş, Yalova Vali Yardımcısı Saim Eskioğlu, İstanbul Milletvekili Haldun Ertürk, Kastamonu Belediye Başkan Yardımcısı M. Saim Sayan, Rektör Seyit Aydın,  Kastamonu İl Emniyet Müdürü Sami Uslu, Türk Hava Yolları Kastamonu Müdürü Macid Boyar, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Erhan Eroğlu, Eski Kastamonu Milletvekili Musa Sıvacıoğlu, partililer, belediye başkanları, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Zafer Karahasan,  Ankara Kas-Der Başkanı Hasan Şen, Bursa Kas-Der Başkanı İsmail Tiftik, İşadamları Remzi Gür, Kemal Akar, Hasan Gürsoy, Kasiad Genel Başkanı Ayhan  Aslan, Kurum ve kuruluş Müdürleri başta olmak üzere davetliler ve İstanbul’daki Kastamonulular katıldı.

Fuarla ilgili açıklama yapan Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, gerek Taşköprü’nün gerekse Kastamonu’nun genel olarak tarihi ve kültürel zenginlikleri ile görülmeye değer ve keşfedilmeyi bekleyen bir hazine olduğuna dikkat çekerek İstanbul gibi dünyanın önde gelen metropol kentlerinde böyle önemli bir organizasyonun düzenlenmesinin büyük önem arz ettiğini söyledi. Arslan, kendilerinin tarihi evleri, kuyu kebabı, Pompeiopolis Antik Kenti, doğası, tarihi ve kültürü ile önemli konumdaki ilçelerini en iyi şekilde tanıtmak için çaba sarf ettikleri belirterek etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

16 Mayısta start alan Feshane’de Kastamonu Günleri’nin 19 Mayıs Pazar akşamı sona ereceği belirtildi.

Haber: Celal BEKİROĞLU-İstanbul

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ