Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,54 / Satış: 5,56
€ EURO → Alış: 6,14 / Satış: 6,16

Fiyatlar düştü, satışlar arttı

Fiyatlar düştü, satışlar arttı
  • 13.09.2014
  • 1.635 kez okundu
Reklam

Sarımsak fiyatları düştü, satışlar arttı

Sarımsağıyla ünlü ilçesi Taşköprü’de mahsulünün elinde kalmasından korkan üretici ürününü düşük fiyattan elinden çıkartmaya çalışıyor.

Taşköprü’de kurulan sarımsak pazarında iri kalite sarımsak 3.3 TL’den, orta boy sarımsak 1.5-2 TL’den ufak boy sarımsak ise 0.75 KRŞ ile 1.5 TL’den alıcı buldu.

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklama Taşköprü Ziraat Odası Başkanı Murat Çelik, dünyaca sarımsaklarının bu yıl sezon başında 7-8 TL’lerden alıcı bulmasına rağmen daha sonra Çin sarımsağının ülkemize giriş yapması ve çeşitli nedenlerden dolayı sarımsak fiyatlarının ve satışlarının düşüşe geçtiğini kaydetti.

Bu yıl 16-18 bin ton sarımsak üretildiğini tahmin ettiklerini belirten Çelik, Taşköprü sarımsağının şimdiye kadar neredeyse tamamı satılmış olması gerekirken bugün üreticinin elinde yaklaşık 6 bin ton sarımsak bulunuyor. Buda biz üreticileri karamsarlığa itmekte. Geçmiş yıllarda sarımsağını Gökırmak’a dökmek zorunda kalan üreticimiz aynı kaderi bir kez daha yaşamamak için fiyatları oldukça çekmiş durumda. Üreticimiz zararına da olsa elinde ki sarımsağı satmak zorunda kaldı. Buda şu günlerde biraz da olsa satışlara hareketlilik kazandırdı” dedi.

Taşköprü Hamzaoğlu köyü üreticilerinden Selahattin Kaya’da bu yıl 12 ton sarımsak ürettiğini sezon başında satabildiği sarımsakları 6.5 TL’ye kadar sattığını ve şuan elinde halen 3 ton sarımsak bulunduğunu ve bu sarımsağı 1.5 TL’ye satmakta zorlandığını kaydetti.

Yetkililerden sarımsak üreticisine yönelik çalışma yapılması talebinde bulunan Kaya, Birçok arkadaşımız sarımsaktan gelecek paraya bakarak borçlandı ve şuan kredilerini ödeyemiyor. Üreticiler olarak yeni ürünün dikilmesine az bir zaman kalması nedeniyle elimizdeki ürünü Gökırmak’a dökmek zorunda kalma endişesi yaşıyoruz. İlgili makamların sarımsak üreticisinin sesini duymasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Her yıl Taşköprü sarımsağının tanıtımına yönelik Taşköprü Belediyesi tarafından Uluslararası Kültür ve Sarımsak Festivali düzenlenmekte.


 

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ