Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,54 / Satış: 5,56
€ EURO → Alış: 6,14 / Satış: 6,16

Gülşen, İncelemede bulundu

Gülşen, İncelemede bulundu
  • 13.09.2014
  • 1.108 kez okundu
Reklam

Gülşen: Meselemiz sarımsağın iyi para etmesi

AK Parti Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen, Alatarla (Germeç)’da sarımsak pazarını ve semt pazarını ziyaret etti. Vatandaşlarla tek tek ziyaret edip ihtiyaç ve sorunlarını dinleyen Gülşen, daha sonra muhtarlarla bir araya geldi. Muhtarlardan köylerindeki sorunları ve eksikleri dinleyen Gülşen, bu sorunların en kısa sürede çözülmesi için yetkili birimlere ve arkadaşlara talimat vereceklerini ve gerek Germeç gerekse tüm Kastamonuluların en ufak bir sorunu kalmaya kadar ekip olarak gece gündüz demeden çalışacaklarını ve bunun boyunlarının borcu olduğunu ifade etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen, çiftçi vatandaş açısından özellikle samandaki fiyat artışının büyük problem oluşturduğunu gördüklerini bu konuda bakanlığın bir çalışmasının olduğunu fakat kendilerinin de bakanla bu konuda görüşeceklerini dile getirdi.

Sarımsak fiyatlarının iyi olduğuna dikkat çeken Gülşen, bir iki haftadır sarımsak satışlarında durgunluk gözlense de genel olarak iyi bir seyirde sarımsağın alıcı bulduğuna dikkat çekti.

Köylüleri ve muhtarları dinlediklerini sorunları tespit ettiklerini de kaydeden Gülşen, ”Şimdi gerekenler yapacağız. Gereken ilgili ve yetkililerle görüşüp bu bölgenin ihtiyaçlarına cevap vereceğiz. Germeç’i daha da güzelleştirecek projeleri hayata geçireceğiz. Fakat ana mesele sarımsağımızı katma değer katarak satmak. En büyük bir problem ise biz Çin sarımsağını Türkiye’ye sokmayacağız diye uğraşırken, Çin sarımsağını Taşköprü’ye sokan ve Taşköprü’nün topraklarına sokanlar var. Bununla da ayrı bir mücadelemiz var. Sarımsak konusunda en büyük önem verdiğimiz bir diğer konu ise sarımsağının tohumunu sertifikalandırmak. Bizim meselemiz bu bölgenin en büyük meselesi sarımsağın iyi para etmesi, değerine satılması” dedi.

Bu yıl ithal sarımsakla ilgili bir problem olmadığına da değinen Gülşen, asıl sorunlarının kaçak sarımsak olduğunu belirterek şunları kaydetti: ”Kaçakçılıkla da mücadele ediyoruz. İthal sarımsağın maliyeti 6 TL’den ucuz değil. İran ve Irak’tan giren kaçak sarımsakta ise gümrük yok, vergi yok, maliyetleri yok. Asıl mücadele etmemiz gereken konu bu yüzden kaçak sarımsak, Geçen yıllarda da bizim sarımsağımızın fiyatını aşağıya çeken ithal değil, kaçak sarımsaktı. Bu konu ile ilgili bizim tespitlerimizde de bakanlıklara girişimlerimizde var. Fakat öncelikli işimiz sarımsağın tohumunu sertifikalandırmak, ikincisi de sarımsağa katma değer katacak işler. Bu konuda Reis Gıda’nın yeni girişimleri de oldu. Tesislerine ekler yaptı. Bu tesislerin sayısını da artırabilirsek Taşköprü sarımsağının katma değeri de artacak.”

Milletvekili Gülşen’e Alatarla ziyaretinde AK Parti Taşköprü İlçe Yönetimi, Taşköprü Ziraat Odası Başkanı Murat Çelik, Taşköprü Sarımsak Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Eligüzeloğlu ve çok sayıda partili eşlik etti.

Emre ÖZKAN-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ