Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,74 / Satış: 5,76
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,56

Hayavn pazarında “ŞAP” tehdidi

Hayavn pazarında “ŞAP” tehdidi
  • 13.09.2014
  • 1.024 kez okundu
Reklam

Taşköprü ilçemizde bulunan hayvan pazarı hızla yayılan şap hastalığını önlemek üzere Tarım İlçe Müdürlüğü ekiplerince 3 Ağustos – 3 Eylül tarihleri arasında 1 ay süreyle kapatıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Taşköprü Tarım İlçe Müdürlüğü yetkilileri bölgede görülen ve hızla yayılmakta olan şap hastalığına karşı önlem almak amacıyla il genelindeki en büyük hayvan pazarlarından olan Taşköprü Hayvan Pazarı’nı 1 ay süreyle kapattıklarını ve kontrollerini ilçe genelinde geniş çaplı olarak sürdürdüklerini kaydetti.

-ŞAP HASTALIĞI NEDİR?

Şap Hastalığı virüs adı verilen gözle görülemeyen küçük canlılar tarafından meydana getirilen çift tırnaklı hayvanlara özgü, çok bulaşıcı ve hızla yayılan bir hastalıktır. Bu hastalık sığır, manda, koyun ve keçi yanında yabani çift tırnaklı hayvanlarda da görülür.
Hastalık hem ekonomik boyutuyla, hem de hayvan sağlığını etkilemesi nedeniyle çok sayıda ülkenin gündemini oluşturmaktadır.
Şap hastalığının meydana getirdiği kayıplar: Süt ve et verimindeki kayıplar, hayvanların gelişmesinde gerilik, gebe hayvanlarda yavru atma, özellikle genç hayvanlarda oldukça yüksek oranda ölümler görülür.

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ