Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,52 / Satış: 5,55
€ EURO → Alış: 6,26 / Satış: 6,28

Hem imam hem taekwando hocası

Hem imam hem taekwando hocası
  • 13.09.2014
  • 1.293 kez okundu
Reklam

Taşköprü ilçesi Sanayi Camii’nde imamlık yapan Abdullah Kuşcu, arta kalan zamanlarında taekwando ve kıck boks antrenörlüğü yapıyor.

Kastamonu İmam Hatip Lisesi üçüncü sınıfa giderken arkadaşının önerisi üzerine taekwandoya başlayan ve kısa sürede siyah kuşak sahibi olan 16 yıllık imam Abdullah Kuşcu, “Gerek görev yaptığı cami cemaatinin gerekse ilçe halkının desteğiyle boş zamanlarında taekwando antrenörlüğü yapıyor.

1989 yılında taekwando sporuna başladığını ve 1992 yılında siyah kuşaklı olduğunu söyleyen Abdullah Kuşcu, şuanda taekwando da siyah kuşak dördüncü danım, kıck boksta ise ikinci danım. Aynı zamanda her ikisinde de antrenörlük yapıyorum. Taekwando da ise ulusal hakemim” dedi.

Bölge de ve Türkiye Şampiyonalarına katıldığını ve çok sayıda derecesi olduğuna değinen Kuşcu, “KKTC’de düzenlenen Uluslararası bir müsabakada üçüncülüğüm var. Liderspor Kulübü olarak da 2008 yılında Kütahya’da grup birincisi olduk. 2011 yılında Minikler Türkiye Şampiyonası’nda bir bayan öğrencimiz Türkiye ikincisi oldu. Ve bu öğrencimiz şuanda milli takıma davet edildi. Bugüne kadar yüzlerce öğrenci yetiştirdik ve en az yüz tanesi antrenörlük yapabilecek düzeyde” şeklinde konuştu.

 

-Görevimden gurur duyuyorum-

1992 yılında Kastamonu İmam Hatip Lisesi’nden mezun olan Kuşcu, 1996 yılında Taşköprü’nün Kızılcaörhen köyünde imam hatiplik görevine başladı. 8 yıl bu köyde görev yaptıktan sonra 2004 yılından bu tarafa ise Kuşcu, bugüne kadar ise Sanayi Camii’nde görev yapıyor.

Yapmış olduğum görevimden dolayı mutluyum, onurluyum, gurur duyuyorum diyen Kuşcu, görevinde elinden geldiği kadarıyla layıkıyla yapmaya çalıştığını, cami iç ve dış temizliği ve çevre düzenlemesinin yanı sıra cemaat ile de iyi ilişkiler kurup mümkün oldukça yanlarında olmaya gayret gösterdiklerini ifade etti.

 

-Amaç zeki ve çevik toplum yetiştirmek-

1996 yılında imamlık görevine başlayınca imamlığa bir süre ara vermek zorunda kaldığını kaydeden Kuşcu, “2004 yılında Sanayi Camii’ne atandıktan sonra ilçede taekwando çalışmalarını hayata geçirdim. 2005 yılında Taşköprü’de Taşköprüspor Kulübü bünyesinde taekwando branşına başladık. 2009 yılında da şuanda aynı zamanda başkanlığını da yaptığım Liderspor Kulübü Derneği’ni arkadaşlarımızla birlikte kurduk. Kulübümüz bünyesinde taekwando ve kıck boks branşlarını yürütüyoruz. Taşköprü’de 6 yıldır yürüttüğümüz çalışmalarda amirinden memuruna, esnafından vatandaşımıza kadar herkesin çocuklarını yetiştirip topluma kazandırmaya çalışmaktayız. Asıl amacımız ise yeni yetişen neslin, bilgili, ahlaklı, zeki ve çevik olmasının yanı sıra aynı zamanda da ruhen ve fiziksel olarak ta güçlü dinamik ve topluma faydalı bireyler olarak yetiştirmek. Bunun yanında geçlerimizi zamanın teknolojisinin hızlı bir şekilde aktığı şuanda kahvehane alışkanlıklarından, internet bağımlılığından, kötü arkadaş çevrelerinden kurtarıp kollamaya çalışmak. Bu yaptığımız spor evlatlarımızın sağlıklı bir şekilde topluma kazandırılmasını sağladığı gibi aynı zamanda da başarılı birer bireyler olarak yetişmelerini de sağlamakta” dedi.

 

-Arkadaşının önerisi ile taekwandoya başladı-

Taekwando sporuna Kastamonu İmam Hatip Lisesi’ne giderken üçüncü sınıfta arkadaşının önerisi üzerine başladığını belirten Kuşcu, arkadaşının o dönem bu sporla uğraştığını ve kendisini de bu sporu yapmaya davet ettiğini daha sonra ise arkadaşının bu spora devamının olmadığının fakat kendisinin arkadaşının sayesine halen taekwandoya devam ettiğini vurguladı.

-İmamın uzak doğu sporuyla uğraşması ilk önce yadırgandı-

İlk önce gerek cemaat gerekse toplumda bir imam hatibin Uzakdoğu sporuyla uğraşmasının yadırgandığına dikkat çeken Kuşcu, şöyle devam etti: “Ama bu çalışmalarımızı devam ettirip öğrencilerimizi düzgün bir şekilde disiplin ederek çalışmalarımızı sürdürüp, öğrencilerimizi ahlaken ve bunun yanı sıra kötü alışkanlıklardan uzak tutmamız halk ve cemaat arasında olumlu tepki verdi. Bir süre sonra imam da olsa bunu herkesin yapabileceğini kanıtladık. Toplumun gözünde de umut verici bir hâl aldı. İnsanların bize bakışı değişti. İmamın sadece bir mihrapta yada camide imamlık yapma görevinin olmadığını, imamın esnafın yanında, okullarda, yaşlının, küçüğün ve herkesin yanında olabileceği ve herkesle birlik içerisinde insanlara yardımcı olabileceğini, bir imamın yalnızca namaz kıldırmak için imamlık yapmayacağını imamın sadece camiye gidip gelen bir memur olmadığını halkımıza da göstermiş olduk. Yapmış olduğumuz çalışmalardan dolayı da mutluyuz. Tüm insanlarımızın spor yapabileceğini ve sağlıklarının ne kadar iyi olacağını gösterdik. Tüm halkımızı spora davet ediyorum.”

 

-Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kulübüne sporcu yetiştirmek istiyor-

Kuşcu son olarak ise Diyanet İşleri Başkanlığı’nın son yıllarda yürüttüğü Gençlik Spor Kulübü çalışmalarından övgüyle bahsederek “Bizde onların gösterdiği bu yol doğrultusunda hareket etmeye ve onları izlemeye çalışıyoruz. İnşallah ilerde başarılı olan öğrencilerimizi Diyanet İşleri Başkanlığı’mızın adına çıkartarak bu sporcularımızı daha başarılı hale getirmek istiyoruz. Ayrıca her türlü faaliyetimizde bizleri yalnız bırakmayan Taşköprü Kaymakamımız Ali Yılmaz’a, Taşköprü ”

 

-Cami esnafından Kuşcu’ya destek-

1994 yılından bu tarafa Taşköprü Sanayisi’nde kaynakçı esnafı olan Arif Can’da, 8 senedir Abdullah Hoca’nın cemaatinden olduğunu ve kendisinin cami içi ve cami içi özverili çalışmalarından oldukça memnun olduklarını kaydetti.

Kendisinin de oğlunu uzun süre Abdullah Hoca’nın antrenörlük yaptığı taekwando kursuna gönderdiğini söyleyen Can, Abdullah Hoca’nın özellikle gençlerin kötü alışkanlıklardan ve kahvehane gibi alışkanlıklardan uzak durması için gayret gösterdiğini ve Taşköprülüler olarak bundan memnuniyet duyduklarını belirtti.

Taşköprü’de hurdacılıkla uğraşan ve Sanayi Camii cemaatinden olan Ceyhun Kahvecioğlu’da Abdullah Kuşcu’nun gerek cami gerekse cami dışında arkadaşlığı ve kişiliğinin en üst düzeyde olduğunu söyleyerek yaptığı hizmetleri takdirle karşıladıklarını söyledi.

Çocuklarımızın daha iyi yetişmesi için gayret gösterdiğine değinen Kahvecioğlu, kendi çocuklarının henüz küçük olduğunu fakat gerekli yaşa geldiklerinde Abdullah Hoca’ya taekwando kursuna göndermeyi düşündüğünü ve geçtiğimiz günlerde bir kız öğrencilerini milli takım kampına göndermelerinden dolayı ise gurur duyduklarını ifade etti.

 

-Öğrencileri kendisini örnek alıyor-

Taekwando öğrencisi olan ve üçüncü sınıfa giden 10 yaşındaki Ömer Burak Yüksel’de Abdullah Hoca’nın sayesinde taekwandoya ilgi duyduğunu ve büyünce kendisinin de Abdullah Hoca gibi siyah kuşak sahibi olmak istediğini kaydetti.

3 yıldır taekwando ile uğraşan Bahar Işık ise bu spor dalına ailesinin isteği üzerine başardığını fakat Abdullah Hoca’nın ilgi ve alakası sonucu taekwandoyu severek ilerletmeye karar verdiğini söyledi.

Kıck bockta Türkiye Şampiyonası’na hazırlanan Semih Mutlu ise kendilerine gitmeleri gereken yolu öğrettiğini ve kahvehane ve internet köşeleri ile kötü alışkanlıklardan kurtulduklarını ve arkadaşlarının da bu sayede bunlardan kurtulmaya davet etti.

 

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ