Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

“Hemşerilerimin sesine kulak verdim”

“Hemşerilerimin sesine kulak verdim”
  • 13.09.2014
  • 2.238 kez okundu

MHP Belediye Başkan Adayı Hasan Altan:

"Hemşerilerimin sesine kulak verdim”


30 Mart Mahalli seçimlerinde MHP’den Taşköprü Belediye Başkan adayı olan Hasan Altan ile geçmişte yaptığı hizmetler ve yarına dönük projeleriyle ilgili bir söyleşi yaptık.

 

Neden Belediye Başkan Adayı Oldunuz?

Farklı siyasi görüşe sahip kesimlerin tabanından çok istek ve talep geldi, bir çok dostumuz senin Taşköprü’ye vefa borcun var, ekonomik, ticari ve sosyal hayattaki 

gerileyişe dur de, bir beş yıl daha çok geç olabilir dediler. Annelerden arayanlar oldu, yavrularımızın uyuşturucu satıcıları tarafından kandırılıp zehirlenmesinden korktuğumuz için okul önlerinde nöbet tutar olduk dediler. Çok düşündüm, beni Belediye Başkanlığında dört dönem bağrına basan, bir dönem de milletvekili seçen hemşehrilerimin bu sesine cevap vermediğim zaman vebalde kalırdım. Ben Taşköprü sevdalısı, hizmet sevdalısı birisiyim. Belediyecilikte bizim işimizdi, yarım kalan projelerimizi tamamlayarak hayalimdeki Taşköprü hedefine ulaşmak için bu göreve tekrar talip oldum.


Halkın Adaylık Konusundaki Davetini Neye Bağlıyorsunuz ?

İlk göreve geldiğimizde Taşköprü’nün hali içler acısıydı. İçme su şebekesi çalışmıyor, kanalizasyon şebekesi tarihi taş-köprünün yanından Gökırmak’a açıktan akıyordu. Cadde ve sokaklar örümcek ağı gibi elektrik ve telefon kabloları ile örülmüş, karanlık ve çamur deryası, ibadethanelerimizin etrafı viran bir halde, şehrin göbeğinde şimdiki Anadolu Lisesinin yerinde hayvan pazarı, şehrin otogarı metruk bir halde şimdiki Atilla Ateş parkının olduğu yerde bulunuyordu, ilçemizin bir karış yeşil alanı bile yoktu. Şimdi ben hangi birini anlatayım; içme suyu şebekesini çalışır duruma getirip, yer altı kaynak suları ilavesi ile şebekeyi güçlendirdiğimizi, kanalizasyon şebekesini yenilediğimizi, yağmur suları için yeraltı şebekeleri yaptığımızı, elektrik ve telefon şebekesini yer altına aldığımızı, pırıl pırıl cadde sokakları, Atilla Ateş parkından Kuş tepesi Kent Parkına kadar yemyeşil park ve çocuk oyun alanlarını, eğitim kurumlarımızı, ibadethanelerimizin etrafını, metruk haldeki Belediye binasını restore ederek Türkiye de örnek alınan ve 2004 yılında Tarihi Kentler Birliğinin Özendirme Ödülünü kazanan bir Belediye Sarayını inşa ettiğimizi, ilk özel sektör sanayi kuruluşlarını nasıl kazandırdığımızı, Belediyemizi nasıl gayrimenkul zengini yaptığımızı. Şimdi bir kısmının isimlerini bile sayarken içimde fırtınalar kopuyor. Bunları gerçekleştirip, sizlerin hizmetine sunarken yaşadığımız mutluluğu anlatmaya kelimeler yetmez. Biz Taşköprü’yü çocuğumuzu büyütür gibi büyüttük, adeta yeni baştan imar ettik. Bu çalışmalarımız ile 3225 belediye içerisinden, kent altyapısını tamamlamış ilk 100 belediye arasında yerimizi aldık. Hizmetlerimize dışarıdan gelen misafirlerin imrenerek takdir ve hayranlıklarını dile getirdiklerinin gururunu yaşadık. Allah’a şükürler olsun ki halkımız her şeyin bilincinde, 5 yıl önceki yerel seçimlerde vaad edilen projelerden cumhuriyet meydanı düzenlemesi, yeni mezbahana ve otogar binası, içme suyu arıtma tesisi, çok amaçlı salon, organize sanayi ve istihdam projelerinin hayata geçirilemediğini, yapılan birkaç projenin borçlanma yoluyla yapıldığını, merkezi hükümetin gerçekleştirdiği projelerin belediyenin hizmetiymiş gibi yansıtıldığını, belediyenin öz kaynakları ile bir şey yapılmadan borç batağına sokulduğunun farkına vardı. Biz bu ilçeye hizmet yaptık, şimdiki yönetim ise bizim hizmetlerimiz üzerinden reklam yaparak 5 yılını doldurdu. Bunu da Taşköprü halkı gördüğü için tekrar bizi göreve çağırdı.


Koltuk sevdası için aday olduğunuz söyleniyor ?

Koltuk sevdası olanları Taşköprü halkı gayet iyi biliyor. Büyük şair Bakinin dediği gibi biz koltuğun altın bastonundan destek almayız, aksine oturduğumuz koltuğa değer kazandırırız. Bu sonradan kazanılmış bir hayat felsefesi değil yaşantım boyu ilkeli duruşumun neticesidir. Ben; kesintisiz 4 dönem Belediye Başkanlığı, bir dönemde milletvekilliği seçimine katıldım, yapmış olduğumuz hizmetler karşılığı Taşköprü halkı her seferinde beni bağrına bastı. Eğer bir dönem seçim kaybedip tekrar aday olsaydım belki böyle yorumlanabilirdi. Benim Taşköprü’ye, Taşköprü insanına hizmetten başka sevdam yok. Bu sorunun muhatabı ben değilim. Bizi, yaptığımız hizmetlerden dolayı Taşköprü halkı davet etti. Bunu kaybettiği seçimlere rağmen defalarca yeniden aday olan arkadaşlara sormak lazım.


Efsane Başkan deniyor, nasıl bu mertebeye geldiniz ?

Ben ömrümü insanlara hizmete adadım. Bu güne kadarki siyasi hayatımda zengin fakir ayrımı yapmadan hizmet ettim. Daima hakkın, hukukun, doğrunun yanında yer aldım, masumun ve mazlumun hakkını korudum, sadece ilçemizde değil ülkemizin her köşesinde koruyucusu ve takipçisi oldum.

Ben efsaneyim demedim, Belediye Başkanı olmakla efsane olunmaz, parayla, malla, mülkle bu mertebeye gelinmez. Halk getirir ancak. Yaptığımız hizmetlerle halkın gönlünde taht kurmuşuz ki bizi bu mertebeye layık görmüşler.

 

İktidar partisinden olmadan ilçeye hizmeti nasıl alacaksınız ?

16 yıllık Belediye Başkanlığım dönemimde toplamda 5 yıl iktidar partisiyle çalışmadık. Taşköprü’ye kazandırdığımız projelerin büyük bir bölümünü iktidardayken yapmadık ki. Kaynaklarımızı ve zamanımızı en verimli şekilde kullanarak projelerimizi hayata geçirdik. İçme suyu ve kanalizasyon şebekesini yaparken, elektrik şebekelerini yer altına alırken, hizmet binalarını restore ederken, Kurban tepedeki eski tomruk deposunu, eski tekel binasını, Zirai Donatım Kurumu depolarını, Özel İdare Binasını Belediyemize kazandırırken zaten muhalefetteydik. Hem halk, yerel seçimlerinde ilçesini temsil edecek adaya göre oy veriyor. Genel seçimde farklı tercihler yapabiliyor. Hiçbir iktidar da halkın tercihini göz ardı edip hizmeti engelleme ve geciktirme yönünde uygulama yapamaz.Bizde iktidardan milletvekilliği yaptık, hiçbir zaman iktidar muhalefet diye ayrım yapmadık. Böyle ayrım yapmayı hiçbir iktidar göze alamaz, çünkü o ilde, o ilçede kendine oy vermiş kişilerin de mağduriyetine sebep olmuş olur. Belediye muhalefette diye nerede hizmet engellenmiş ve geciktirilmiş, bunun en basit canlı örneğini ilimizde görmüyor muyuz. Kastamonu Belediyesi muhalefette diye Organize Sanayi Bölgesi kurulmadı mı, Doğal gaz mı gelmedi, Hava alanı mı yapılmadı, Ilgaz Tüneline mi başlanmadı. Halkın gücü yanımızda olduğu müddetçe Allah’ın izniyle biz bunları geçmişte olduğu gibi yine aşarız.

 

Hasanlı Göletinin yapılmasını engellediniz mi ?

Bir milletvekili arkadaşımızın seçim bürosu açılışında yapmış olduğu konuşmada, Hasanlı Göleti ni benim engellemeye çalıştığımı söylemesini çok talihsiz bir açıklama olarak görüyorum. Kendi hemşerileri bile telefonlarına ulaşamayıp dertlerine çözüm bulamazken beni aramışlardır, bende gerekli girişimleri yapıp sorunlarına yardımcı olmuşumdur. O siyasetçiye soralım, bırakın Taşköprü’yü bütün Kastamonuluların sorunlarına eğilen birisi olarak ben, nasıl olurda ilçemize gelecek bir yatırımı engellemeye çalışırım. 2002 yılından beri 3 dönemdir milletvekili olan ve daha düne kadar Taşköprü’ye bir çivi dahi çakmamış, kendi ilçesinde bile düştüğü durumu basın ve medyadan takip ettiğimiz, halkın istek ve taleplerinden haberi olmayan, parti teşkilatları ne işe yarar 5 yılda 2 ay iş düşer diyebilecek kadar siyasi kültür ve terbiyeden yoksun bir kişinin yapmış olduğu açıklamayı esefle karşılıyor, atılan bu iftira ve karalamayı bir mağlubiyetin, kaybediş korkusunun tezahürü olarak görüyorum. Benim kadirşinas ve kıymetbilir hemşehrilerim bizim bu şehrin taşında ve toprağında yıllardır var olduğumuzun farkındadır, ben bu iftiraları atan kişileri başlarını kaldırarak aynaya bakmaya davet ediyorum. 2007 yılında milletvekili olduktan sonra nasıl mücadele verip yaklaşık 650 ha tarım arazisini sulayacak ve ilçe merkezi başta olmak üzere güzergah üzerindeki köylerimizin içme suyunu karşılayacak Hasanlı Göleti ve Sulaması İnşaatı Projesini 2011 yılı yatırım programına aldırırken,

1999 yılında planlanan 2000 yılında yatırım programından çıkartılan 13.701 ha tarım arazimize can verecek Obrucak Barajının, 2010 yılında projelerini tamamlattırıp 13 Ocak 2011 tarihli Resmi Gazete yayımlanarak yatırım programına aldırıp ihalesini yaptırana kadar verdiğim mücadeleye Allah şahittir. Bunu Taşköprü halkı da gayet iyi biliyor.

Taşköprü’ye Belediye Başkanı seçildiğinizde neler yapacaksınız ?

İlçe halkımız teveccüh eder, Cenab-ı Allah’ım da nasip ederse 30 Martta tekrar Belediye 

Başkanlığı görevine geldiğimde ilk olarak Taşköprü’de birlik ve beraberliği sağlayacağım. Halkımızın refah ve huzur içerisinde bölünmeden, ayrıştırılmadan, ötelenmeden yaşaması, Belediyecilik hizmetlerinden ayırt edilmeden faydalanması için çalışacağım. İlçemizin değişen ihtiyaçları doğrultusunda kent alt yapısını daha da büyütmek, ticari ve ekonomik hayatı canlandırmak, Sanayi ve istihdamı artırmak, kültürel değerlerimizi turizme ve ekonomiye kazandırmak, sosyal yaşam seviyesini yükseltmenin yanında, gençlerimizin gelecek kaygılarına çözüm olacak projeleri hayata geçireceğim.

 

Röportaj: Mustafa GÜNAYDI

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ