Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,31 / Satış: 5,33
€ EURO → Alış: 6,03 / Satış: 6,06

İkinci heyet Almanya’dan döndü

İkinci heyet Almanya’dan döndü
  • 13.09.2014
  • 1.061 kez okundu
Reklam

Almanya’ya giden ikinci heyet Taşköprü’ye döndü

Taşköprü Belediyesi’nin AB Bakanlığı tarafından teklif çağrısına çıkan Leonardo da Vinci hareketlilik projesi kapsamında hazırladığı “AB Uyum Sürecinde Yerel Yönetimlerin İncelenmesi ve AB Belediyeleri Örneği” başlıklı projesi kapsamında Almanya’ya giden ikinci heyet çeşitli temasların ardından ilçemize döndü.

Taşköprü Belediyesi Meclis Üyeleri, birim amirleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı 13 kişilik heyet,  15 günlük ziyaretler için proje kapsamında Almanya’ya gitti.

Bu kapsamda ilk olarak Augsburg Belediyesi’ni ziyaret eden Taşköprü heyeti, daha sonra Türkiye’deki İşkur düzeyindeki kurum olan Almanya Çalışma Bakanlığı Mesleki Eğitim Yönlendirme Merkezi’nde incelemelerde bulundu,  Mercedes-BMV-Audi-Volvo gibi markaların iç ve dış donanım parçalarının plastik parça üretimini yapan Metro Plastik sanayini gezen Taşköprü heyeti daha sonra, Augsburg Su ve Kanalizasyon İdaresi Atık Su Arıtma Tesisleri’ni ve Augsburg Şehir İtfaiyesi’ni gezdi.

Proje Almanya sorumlularından Özkan Akova’da Taşköprü heyetine  "İlkokul’dan Üniversite’ye Almanya’nın Eğitim Sistemi" içerikli konferans verdi. Augsburg Çocuk Koruma Birliği’ni ziyaret eden ekip, Augsburg Belediyesi’nin Sosyal Sorumluluk Projeleri hakkında bilgi verdi. 

Taşköprü heyeti son gün ise her konuda teknolojinin gelişimini anlatan kendi alanında dünyanın en büyük müzesi olan teknoloji gelişiminde kullanılmış en primer aletlerden en gelişmiş aletlere kadar birçok örneğin sergilendiği ayrıca ormancılıktan, maden işletmelerine, gemi yapımından uzay teknolojisine kadar birçok alanda sergilerin bulunduğu Münih şehrinde yer alan Alman Müzesi’ni ziyaret edip incelemelerin tamamlanmasının ardından yurda döndü.

-Taşköprü tanıtıldı-

Ziyarete katılan Taşköprü Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü Cemali Özsoy, 15 gün süren incelemelerde kentimiz ve ilçemiz adına oldukça faydalı bilgiler edindiklerini söyleyerek Taşköprü’yü tanıtma imkanı bulduklarını kaydetti.

Yaptıkları ziyaret ve görüşmelerde Kastamonu’nun doğal ve coğrafi güzelliğini ve zengin tarihini tanıtma imkanı da bulduklarını belirten Özsoy, “Avrupa’da hızla gelişen eko ve doğa turizmi meraklıları için bölgemiz büyük bir nimet. Bölgemizde 170 kilometrelik Karadeniz sahili, denizi, yaylası ve kayak imkanlarıyla gelişmeye çok müsait turizm potansiyeli var” dedi.

Özsoy, "Avrupa Birliği Leonardo Da Vinci Hareketlilik Projesi kapsamında 15 gün süren ziyaretlerinde belediyemiz çalışmalarında bize yön verecek olumlu fikirlerle yurda döndük" şeklinde konuştu.

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ