Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,04 / Satış: 6,07
€ EURO → Alış: 6,75 / Satış: 6,78

Kaçak sarımsağa geçit yok!

Kaçak sarımsağa geçit yok!
  • 13.09.2014
  • 1.100 kez okundu
Reklam

Kaçak sarımsağa geçit yok!

Bolu merkezde ülke genelinde bilinen bir marketler zincirinde Çin sarımsağının Kastamonu sarımsağı etiketiyle satıldığı bilgisini alan Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, konuyla ilgili araştırma başlattı. Konuyu Taşköprü eski kaymakamlarından Bolu Vali Yardımcısı Ayhan Kartlı ile paylaşan Arslan, Kartlı’nın da girişimleri sonucu Bolu Tarım İl Müdürlüğü ekiplerini harekete geçirdi.

Bolu Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri ise fişiyle birlikte Çin sarımsağının Kastamonu sarımsağı etiketiyle satılan markete giderek yaptıkları incelemede olayın doğruluğunu görerek 250 gr’lık 20 file sarımsak ele geçirdi ve gerekli işlem başlatıldı. Patso Sarımsak markasıyla etiketlenen Çin sarımsaklarının Ankara’da paketlenmesi ve üzerinde de adres olarak Ankara gösterilmesi nedeniyle Bolu Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri gerekli yazışmaları yaparak Ankara Tarım İl Müdürlüğü’ne bu firmaya gerekli işlemin yapılması hususunda yazışmada bulundu.

Ankara Tarım İl Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerinse konuyu değerledirdikten sonra gerekli cezai işlemin uygulanacağı öğrenildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, 2010 yılında sarımsak üreticisinin hakkını koruyabilmek adına Taşköprü sarımsağına coğrafi işaret aldıklarını ve bu doğrultuda denetimlerinin de devam ettiğini kaydetti.

Duyarlı bir vatandaşımızın konuyu aktarması üzerine haksız kazanç elde edildiğini ve Çin sarımsağının Kastamonu sarımsağı adı altında piyasada yer almasından son derece rahatsızlık duyduklarını ve gerekli incelemenin Bolu Tarım İl Müdürlüğü ekiplerince başlatıldığını belirtti.

Eski Taşköprü Kaymakamı ve Bolu Vali Yardımcısı Ayhan Kartlı’nın da konuyla son derece yakından ilgilenmesi sonucu olayın resmi boyuta taşındığını kaydeden Arslan, 4 bin sarımsak üreticisinin ve tüm Taşköprü’nün geleceğiyle oynamaya kimsenin hakkının olmadığını dile getirdi.

Arslan ayrıca, İstanbul Tarım İl Müdürlüğü ile yaptıkları görüşme sonrası ülke genelinde tüm büyük marketlerde denetimlerin başladığını söyledi.

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ