Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,15 / Satış: 7,18
€ EURO → Alış: 8,48 / Satış: 8,51

Kebap satışları yüzde 40 düştü

Kebap satışları yüzde 40 düştü
  • 13.09.2014
  • 1.630 kez okundu

Taşköprü’de kuyu kebabı satışları yüzde 40 düştü

Taşköprü ilçemizde nisan ayında sezonu başlayan dünyaca ünlü kuyu kebabının satışlarında bu yıl yüzde 40 civarında düşüş gözlendiği belirtildi.

Taşköprü’nün en köklü kebapçılarından Ateşoğulları Kebap sahibi Şükrü Ateş, bu yıl kebap sezonunu nisan ayında 50 TL’den açtıklarını, fakat gerek gurbetçi gerekçe ilçe vatandaşlarının alım gücünün azalması nedeniyle kebap satışlarında gözle görülür düşüş yaşandığını belirtti.

İlçede 5 kuyu kebapçısı bulunduğuna dikkat çeken Ateş, daha önceki yıllarda hemen hemen bütün esnafların günlük olarak yaklaşık 8-10 kuzu sattıklarını fakat bu yıl ki rakamlarında sezon başından beri yaklaşık günlük satışların 5-6 kuzuya düştüğünü, bunun da vatandaşın ekonomik durumundaki düşüşten ve piyasalardaki istikrarsızlıktan kaynaklandığını dile getirdi.

Kuyu kebapçıları olarak diğer sorunlarının ise istedikleri kuzuyu bulmakta zorlanmak olduğunu kaydeden Şükrü Ateş, köylerdeki göç olaylarından dolayı Taşköprü’de küçük baş hayvancılığın neredeyse durma noktasına geldiğini ayrıca bir kuzuyu ortalama 300-350 TL’ye aldıklarını, he bir kuzunun tüketiciye ulaşana kadar 50 TL masrafı olduğunu kendilerinin de kuyuda pişirilen bir kuzunun ortalama 7-8 kg geldiğini ve kendilerinin son yıllarda büyük sıkıntılar yaşadıklarına değindi.

Dede mesleği olması dolayısıyla bu mesleğe bir gönül borçları olduğuna dikkat çeken Ateş, geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili bir müşterisi arasında geçen dialoguda şu şekilde aktardı: ”Müşterim kuzu almak istediğini bizim bir kuzuyu kaç TL’ye aldığımızı sordu. Bizim de verdiğimiz fiyatlar karşısında siz nasıl para kazanıyorsunuz diye tekrar sorduğunda bizde acı da olsa hobi olarak bu işi yaptığımızı söyledik ve müşterim hem üzüldü hemde tebessüm etti” şeklinde konuştu.

Mesleklerine ilişkin ilerisini görmediklerine dikkat çeken Ateş, bu şekilde gittiği takdirde bir süre sonra kuyu kebabının kaybolan meslekler arasında yerini alacağını düşündüğü dile getirdi.

 

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ