Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,54 / Satış: 5,56
€ EURO → Alış: 6,14 / Satış: 6,16

Kırsal Turizm Proje Açılış toplantısı yapıldı

Kırsal Turizm Proje Açılış toplantısı yapıldı
  • 13.09.2014
  • 1.205 kez okundu
Reklam

Taşköprü’de Kırsal Turizm Proje Açılış toplantısı yapıldı

 

Taşköprü Belediyesi’nin Avrupa Birliği Leonardo da Vinci Ortaklı Projesi bünyesinde kabul edilen "Avrupa Yeterlilik Çerçevesi Kapsamında Yerel Yönetimler Tarafından Kırsal Turizm Faaliyetleri için Mesleki Eğitim Programlarının Belirlenmesi" başlıklı projesinin açılış toplantısı gerçekleşti.

Taşköprü Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen Proje açılış toplantısına Kastamonu Vali Yardımcısı Atila Kantay, Taşköprü Kaymakamı Ali Yılmaz, Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan, İşkur İl Müdürü Adnan Arslan, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş ile proje yabancı ortakları katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından başlayan projenin açılış konuşmasını Proje Koordinatörü Taşköprü Belediyesi Veteriner Hekimi Kazım Duman yaptı.

Duman, "2013 teklif çağrısı döneminde Leonardo da Vinci Ortaklık Projeleri kapsamında toplam 503 adet proje teklifi başvuruda bulunmuştur. Söz konusu olan bu proje tekliflerinden uygunluk değerlendirmesi aşamasını geçen projeler, bağımsız uzmanlar tarafından kalite değerlendirmesine alınmış ve AB Komisyonunun da dahil olduğu süreç sonucunda Avrupa Birliği Başkanlığı ve diğer ülke Ulusal Ajanslarının bütçe imkanları çerçevesinde değerlendirilerek 104 adet proje kabul edilmiştir.

Taşköprü Belediyemizin kabul edilen bu projesi Leonardo da Vinci programı yani Mesleki Eğitim Programlarını kapsayan bir başlıktır. Bu projemizde Yerel Yönetimler tarafından kırsal turizm faaliyetleri hakkında mesleki eğitim programları tanımlanması için akademik bir alt çalışma yapılacaktır. İki yıl sürecek olan bu projede kırsal turizm ile ilgili akademik alt yapı çalışması Avrupa Yeterlilik Çerçeve programının belirlediği kriterler kapsamında değerlendirilecektir. Toplam bütçesi 75,200 Euro olan projemizde 3 yurt dışı ortağı 1 tane de yerel ortağı bulunmaktadır" dedi.

Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan ise "Avrupa Yeterlilik Çerçevesi Kapsamında Yerel Yönetimler tarafından Kırsal Turizm Faaliyetleri için Mesleki Eğitim Programlarının Belirlenmesi başlıklı projemiz; kırsal turizm faaliyetleri alanında Akademik bir alt yapı çalışmasının yapılacağı bir mesleki eğitim projesidir. Avrupa Birliği Bakanlığı, 2014-2020 yılları arasında yeni bir proje dönemine girmeye hazırlanıyor. Hayat boyu öğrenme ve mesleki eğitim projelerinin yerini Erasmus plas projeleri alacak. Biraz daha açmak gerekirse mesleki eğitimin yanında uygulama alanlarının yapımı ile ilgili de hibelerin yer alacağı tahmin ediliyor. Biz zaten bu projeyle mesleki eğitim anlamında akademik bir alt yapı oluşturacağımız için İnşallah yeni dönem çağrıları ile de bu çalışmalarımızı fiilen gerçekleştirmiş olacağız" şeklinde konuştu.

Daha sonra ise projenin ortakları olan ülke temsilcileri proje ile ilgili amaçlarını anlattı.

Açılış toplantısı verilen kokteylin ardından sona erdi. Ortaklar arasında toplantının 3 gün devam edeceği kaydedildi.

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ