Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,31 / Satış: 5,33
€ EURO → Alış: 6,03 / Satış: 6,06

Köftecilikle geçen yarım yasır

Köftecilikle geçen yarım yasır
  • 13.09.2014
  • 1.334 kez okundu
Reklam

 

-Köftecilikle geçen yarım yasır

-“Lezzetin sırrı emekle aşkın birleşmesinde”

Taşköprü ilçemizde uzun süredir köftecilik mesleğini icra eden ve Taşköprülülerin İsmail Amcası olarak tanınan İsmail Alkan mesleğinde yarım asrı geride bırakmanın mutluluğunu yaşıyor.

1960’lı yıllarda İstanbul Eyüp Sultan’da bir köfteci salonunda bu işe çırak olarak başladığını söyleyen İsmail Alkan, 1980 yılında memleketi Taşköprü’ye geldiğini ve bu tarihten itibaren çeşitli aralıklarla lokantacılık yaptığını, araba ile köfte sattığını ve yaklaşık 10 yıldır da Taşköprü Cumhuriyet Caddesi’nde açtığı Zümrüt Izgara olarak Taşköprülülere hizmet verdiğini söyledi.

Köfteciliğin sabır gerektiren bir sanat olduğunu vurgulayan Taşköprülülerin İsmail Amcası, mesleğini çok sevdiğini şuan SSK’dan emekli olup, bu işi yapmasına ihtiyacı olmamasına rağmen mesleğine aşık olduğunu ve bu nedenle mesleğini bırakamadığını ifade etti.

Mesleğini anma hizmeti olarakta gördüğünü belirten İsmail Alkan, Taşköprülülerin ve dışardan gelen misafirlerin kendi köftesini tatmasını dünyada hiçbir şeye değişmeyeceğini mesleğine aşık olduğunu ve ömrünün sağ olduğu sürece ve bu aşk bitene kadar köftecilik mesleğini yapmaya devam edeceğini dile getirdi.

Alkan, yarım asrı geride bıraktığı köftecilik mesleği ile ilgili olarak iyi bir köfte için önce kıymanın güvenilir bir yerden alınmasının önemine daha sonra ise emek vererek baharatını ve kıvamını iyi oluşturup köfteleri bir gün dinlendirmeyle alakalaı olduğunu söylüyor.

Taşköprülülerin İsmail Amcası İsmail Alkan, öğlen 12:00’de açtığı iş yerinde gece 02:00’ye kadar Taşköprülülere hizmet veriyor.

 

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ