Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,04 / Satış: 6,07
€ EURO → Alış: 6,75 / Satış: 6,78

Küre Dağları, en seçkin park olsun

Küre Dağları, en seçkin park olsun
  • 13.09.2014
  • 1.084 kez okundu
Reklam

Küre Dağları, en seçkin park olsun

 

Yalnız Türkiye’nin değil, Avrupa’nın en gözde doğal alanlarından biri olan Küre Dağları Milli Parkı, Avrupa’nın seçkin milli parklarını içeren “PanParks” ağına katılmaya aday. Küre, destek bekliyor

Habertürk / olağanüstü peyzajı, doğal yaşlı ormanları, biyolojik çeşitliliği, hidrolojik ve jeolojik değerleri ile yalnız Türkiye’nin değil, Avrupa’nın en gözde doğal alanlarından biri.

Küre Dağları Milli Parkı, bu nitelikleriyle, Avrupa’nın seçkinmilli parklarını içeren “PanParks” ağına katılmaya aday. Sadece geniş “mutlak koruma” bölgelerine, zengin ve iyi korunmuş yaban hayatına, çok kaliteli ziyaretçi hizmetlerine sahipmilli parkların dahil olabildiği PanParks ağı içindeki alanların sayısı henüz 11. Belirli standartlarla yönetilen Pan Park alanlarında yaban

hayatın korunmasıyla uyumiçinde olan turizmtesislerinin ve yerelde sürdürülebilir gelişimin oluşturulması amaçlanıyor. Türkiye Doğayı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye), PanParks Vakfı ve Çevre ve Orman Bakanlığı, Küre DağlarıMilli Parkı’nın PanParks Ağı’na katılabilmesi için çalışmalar yapıyor.

PanParks Vakfı, Küre DağlarıMilli Parkı’nın “PanParks Sertifikası”nı alabilmesi için gerekli denetimve teknik destek hizmetlerini yerine getirebilmek amacıyla, Avrupa Açıkhava Koruma Derneği’ne (Environmental Outdoor Conservation Association) kaynak başvurusunda bulundu. Rekabete dayalı değerlendirmede, PanParks’ın Küre Dağları önerisi başka projelerle yarışıyor. Bu başvurunun kabul edilmesi için kamuoyunun desteğine ihtiyaç var.

Küre Dağları Milli Parkı’nın, ülkemizin ilk Pan Parkı olarak Avrupa’nın elit milli parkları arasında yerini almasına siz de oylarınızla katkıda bulunabilirsiniz. http://www.bikean dtrekking.nl sitesi üzerinde 15 Mart- 1 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek oylama sonucunda en fazla desteği alacak projenin başvurusu kabul edilecek.

Küre’yi tehdit eden unsurlar

Son günlerde milli park çevresinde planlanan hidroelektrik santralları.

Yasadışı avcılık.

Yukarı havzalardaki ormanlarda yapılan ağaç kesimi, sürdürülebilir olmayan toprak işleme metotları.

Milli parkta yeni yolların açılması.

Kaçak ağaç kesimi, bölgede yaygın olarak görülüyor.

Bölgede orkide türleri yoğun olarak doğadan toplanıyor.

Özellikle ormanlık alanlarda ve su yataklarında açılan taş, kum ve maden ocakları hassas ekosistemleri tehdit ediyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ