Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,79 / Satış: 5,81
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Kuyu kebabı tescilinde sona gelindi

Kuyu kebabı tescilinde sona gelindi
  • 13.09.2014
  • 1.099 kez okundu
Reklam

Sarımsaktan sonra kuyu kebabımızda tescilleniyor

Kuyu kebabı tescilinde sona gelindi

 

Taşköprü Belediyesi’nin geçtiğimiz yıllarda Türk Patent Enstitüsü’ne bulunduğu Taşköprü Kuyu Kebabı Coğrafi işaret başvurusunda son aşamaya gelindi.

Türk Patent Enstitüsü’nün yaptığı incelemeler sonucunda Taşköprü kuyu kebabı ile bilimsel bazı veriler Taşköprü Belediyesi’nden istendi.

Bu kapsamda Taşköprü Belediyesi koordinatörlüğünde Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üysi Prof. Dr. Süleyman Taban, Kastamonu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Taşköprü Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ile ortak çalışma yapıldı. Taşköprü Belediyesi bu süreçle ilgili teknik ve bilimsel araştırmalarını TPE’ye sundu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, Taşköprü sarımsağına geçtiğimiz yıllarda coğrafi işaret belgesi aldıktan hemen sonra yörelerine özgü ve olmazsa olmaz değerlerimizden olan Taşköprü Kuyu Kebabı’na da coğrafi işaret belgesi almak için geçtiğimiz yıllarda TPE’ye başvuruda bulunduklarını ve bu sürecinde hızla ilerleyip kısa sürede sonlanma aşamasına geldiğini vurguladı.

Taşköprü Kuyu Kebabı’nın lezzeti ve yapılışıyla benzerlerinden ayrıldığına dikkat çeken Arslan, "Kuyu kebabına coğrafi işaret almak için yaptıkları başvrunun bu aşamaya gelmesinde büyük pay sahibi olan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Kastamonu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Taşköprü Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü personellerine ve asırlardır kuyu kebabını günümüze ulaştıran kebap ustalarımıza teşekkür ederim" dedi.

Haber: Mehmet TUĞCU

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ