Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,79
€ EURO → Alış: 4,65 / Satış: 4,67

Müftü Sezik, vedaya hazırlanıyor

Müftü Sezik, vedaya hazırlanıyor
  • 13.09.2014
  • 976 kez okundu
Reklam

Taşköprü Müftüsü Salih Sezik, yaptığı çalışmaları değerlendirdi

Müftü Sezik, Taşköprü’ye vedaya hazırlanıyor

Yaptığı hizmetlerle Taşköprülülerin gönlünde büyük yer eden Taşköprü Müftüsü Salih Sezik’in tayini Kayseri-İncesu’ya çıktı.

2 Eylül 2008 yılında Ağrı-Taşlıçay Müftülüğü’nden dönemin Diyanet İşleri Başkanı Kastamonulu hemşerimiz Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’nun talimatıyla Taşköprü Müftülüğü görevine atanan ve görevi süresince yaptığı hizmetlerle Taşköprülülerin gönlünde ayrı bir yer kazanan Salih Sezik, 4 yıl boyunca yaptığı çalışmaları değerlendirdi.

Geldiği günlerde ilk olarak Bahri Alp Camii’nin açılışını yaptıklarını belirten Sezik, "Geldikten sonra benim hedeflerim vardı; personel hizmetleri, halk hizmetleri, Kuran hizmetleri şeklinde bu hizmetleri kategorilere ayırdım. İlk olarak Taşköprü’nün neye ihtiyacı var onun üzerinde durdum. Geldim gördüm Kuran Kursu eksikliği dikkat çekiciydi. Müftülüğümüz vardı ama gerek donanım gerekse tefrişat ve bina olarak Taşköprü’nün altında bir müftülüktü. Kısa sürede teknik ve donanım olarak Taşköprü’ye yakışır bir müftülüğü hayata geçirdik. 2008 yılında göreve başladığımda müftülüğümüzün yanın da bir Kuran kursumuz vardı. Burada çocuklarımız çok kötü şartlarda eğitimlerini sürdürdükleri için Şeyh Hüsamettin Hz. Türbesi’nin yanındaki binaya bu kursumuzu taşıdık. Birde Şeyh Hüsamettin Kuran Kursumuz açıktı bizim geldiğimizde. Biz bunun yanına Ethem Mahallesi, Harmancık, Bahçelievler, Muhammediye, Ağcıkişi, Yukarı ve Aşağı Uzun Kavak Kuran Kurslarını açtık. Germeç Kuran Kursumuzu tadilattan geçirdik. Çetmi’de Kuran Kursu açtık ayın 24’ünde eğitime başlayacak" dedi.

Görevim süresince daha çok hanım kardeşlerimize yönelik çalıştık çünkü toplumun yarısı hanımlardan müteşekkil diyen Sezik, ailenin daha sağlıklı ve iyi olabilmesi rolünü dikkate alarak Kuran Kurslarımızı daha çok hanım kardeşlerimize yönelik açtık. Binlerce hanım kardeşimiz Kuran -ı Kerimi okumayı ve dini bilgiler öğrendiler. Bununda ilçemizin aile ve toplum hayatına olumlu etkiler sunduğunu düşünüyorum. Bunun yanında Belediye Başkanımız Hüseyin Arslan, yer tahsisi yaptı. Ethem Mahallesi’ne geçici olarak açtığımız Kuran Kursunu, mahalle sakinleriyle birlikte 2 katlı bir Kuran Kursunu hayata geçirdik. Bu sene Muhammediye Vakfı’nı tadilattan geçirdik ve açıyoruz. Bunların dışında dedikki biz Erkek Kuran Kursumuzu taşıdık geçici olarak ama biz kendimize ait uzun soluklu bir bina yapalım. İşin garibi Taşköprü’de Taşköprü Müftülüğü’ne ait hiçbir gayrimenkul yok. Biz yapacağımız 2 bin 600 m2’den oluşan içinde 70 kişi kapasiteli yatılı Kuran Kursu, 400 kişi kapasiteli konferans salonu, spor salonu bulunan binamızı da kısa sürede yüzde 90-95 oranına taşıdık. . 2010 yılında alt yapı çalışmasına 2011 yılında ise inşaatına başladığımız bu binayı kısa sürede iyi bir aşamaya getirdik. Kuran eğitimi çok önemli ve çocuklarımız rahat ve huzurlu mekanlarda bu eğitimi almaları gerekiyor. Eski binada çocukların mutfakta ders okuduğunu gördüm. Eğitim açısından bu da düşündürücü. Kuran Kurslarımız artık ikili öğreetime geçiyor. Hafta içi imkanı olmayanlar artık haftasonu da kurslarımızdan faydalanabilecek" şeklinde konuştu.

"Taşköprü’de bulunan bütün camilerimiz güzel, ama camilerimizdeki eksikleri tespit edip kısa sürede bu eksikleri giderdik. Bir çok köyümüzde imam ve muhtar arkadaşlarımızla dialoga geçerek, cami, aşevi, minare, çok amaçlı salon gibi hizmetler yapıldı" diyen Taşköprü Müftüsü Salih Sezik şöyle devam etti: "Benim geldiğimde yüzde 48 olan Dİyanetle hacca gönderme oranı bu yıl yüzde 97’ye yükseldi. Bu oranla da Taşköprü halkı Diyanete dolayısıyla Müftülüğümüze güvenmektedir. Bunların yanın her şehit ailemize bir imam görevlendirdik. Kurumlarımızı, hastalarımızı, düğünlerimizi mümkün oldukça iştirak ediyoruz. Kutlu doğum haftalarımız yoğun katılımlı ve zengin içerikli geçti. Bu etkinliklerlede ilçe halkımız herzaman yanımızda oldular. Bu yıl sınava giren 6 öğrencimiz hafızlık mertebesine ulaştı. Hafızlık cemiyetimize İstanbul’dan hafızlarımızı hocalarımızı getirdik. Çok ta yoğun katılım oldu. Ayrıca kurumlarla ilişkilerimizi herzaman iyi tuttuk. Hiçbir bayram Taşköprü’den ayrı geçirmedim. Hizmet bir süreç vesürekli devam eden birşey. Taşköprü herzaman hizmetin daha iyisine layık bir yer. Personelimizin motivasyonunu arttırtmaya yönelik kurum içi eğitimlerimiz oldu. Ben Taşköprülülerden herzaman çok memnun oldum. 4 yıldır Taşköprü’de beni üzen hiçbir fert olmadı. Bundan sonrada Taşköprü’ye hizmetler şüphesiz devam edecektir. Keşke Kuran Kursumuzun açılışını da yapabileseydik. Fakat kurs inşaatımızın geldiği nokta bizisevindirmekte. 4 yıldır herzaman bize destek veren yanımızda olan Taşköprü Kaymakamımız Ali Yılmaz, Belediye Başkanımız Hüseyin Arslan, tüm daire amiri arkadaşlarıma, esnaflarımıza, personelime ve tüm Taşköprülü vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum ve helallik istiyorum. Nasrullah’ın suyunu içtik görev düşerse herzaman Kastamonu’da seve seve bulunacağız ve beni Taşköprü’nün fahri bir hemşerisi olarak sayabilirsiniz."

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ