Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,54 / Satış: 5,56
€ EURO → Alış: 6,14 / Satış: 6,16

Obrucakta köylüler bilgilendirildi

Obrucakta köylüler bilgilendirildi
  • 13.09.2014
  • 1.346 kez okundu
Reklam

-KÖYLÜLER OBRUCAK BARAJI HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİ

 

Taşköprü ilçemize yapılacak olan ve Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 2011 yatırım programına alınan Obrucak Barajı ile ilgili olarak köylüler bilgilendirildi.

İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’nün Obrucak köyünde düzenlediği Obrucak Barajı ve Hes ile Malzeme Ocakları ÇED Sürecine Halkın Katılım Toplantısı’na AK Parti Kastamonu Milletvekili Hasan Altan, Taşköprü Kaymakamı Ayhan Kartlı, Kastamonu İl Çevre ve Orman Müdürü Yaşar Polat, DSİ Kastamonu Bölge Müdür Yardımcısı Hayati Çelenk, DSİ 23. Bölge Müdür Yardımcısı Tevfik Erdoğar, İl Sağlık Müdürlüğü Çevre Sağlık Şube Müdürü Ali İhsan Çelik, AK Parti Taşköprü İlçe Başkanı Hüsnü Yılmaz, Çevre Orman Bakanlığı temsilcileri, Taşköprü İGM Üyesi Mustafa Keskin, Taşköprü Orman İşletmesi Müdürü İbrahim Besi, Taşköprü Özel İdare Müdürü Halil Keskin, çevre köy muhtarları ve çok sayıda köylü katıldı.

Açılış konuşmasını İl Çevre ve Orman Müdürü Yaşar Polat’ın yaptığı programda DSİ Kastamonu Bölge Müdür Yardımcısı Hayati Çelenk, baraj yapımından etkilenecek ve yapımından sonra faydalanacak vatandaşlara Obrucak Barajı hakkında teknik bilgi aktardı. Daha sonra ise proje sorumlusu MGS firması yetkilisi İrfan Yayla, projenin amacı Kastamonu ve Taşköprü’de bulunan tarım arazilerini sulu tarımdan faydalandırmak. Ayrıca bu barajla hidroelektrik santrali de yapılacağını kaydetti.

Baraj inşaatının 5 yıl sürmesi planlandığını söyleyen Yayla, bu yılsonunda ihalesi yapılacak olan projede bu süre zarfında yaklaşık 250 kişi istihdam edilecek şeklinde konuştu.

 

-BÖLGENİN EN BÜYÜK BARAJI-

Taşköprü Kaymakamı Ayhan Kartlı’da bu projenin halen bölgenin en büyük barajlarından olan Karadere Barajı’ndan yaklaşık 2 kat büyük olduğuna değinerek Obrucak Barajı’nın Taşköprü ve Kastamonu tarımı için can damarı olduğuna değindi.

AK Parti Kastamonu Milletvekili Hasan Altan ise 1999 yılında planlanan Obrucak Barajı’nın 2000 yılında dönemin hükümeti tarafından lav edildiğini ve programından çıkarıldığını hatırlatarak “2007 yılından beri takipçisi olduğum ilçemizin geleceği için hayati önemi olan, Taşköprü merkez ve 53 köy ile 13 bin 701 hektar araziyi sulayacak Obrucak Barajı’nın bakanlık düzeyinde yaptığımız görüşmeler sonucu 2011 yatırım programına alınmasını sağladık ve bunun gururunu yaşıyoruz. Bu yıl içerisinde başlayacak olan Obrucak Barajı’nın 2015 yılında Taşköprülülerim hizmetine açılması planlanmakta bizde bu projenin zamanında teslim edilmesi için bundan sonrada takipçiliğini sürdüreceğiz” dedi.

 

-53 KÖY SUYA KAVUŞACAK-

Obrucak Barajı’nın yatırım programına alınmasına ilişkin kararın 13 Ocak 2011 tarihli resmi gazete yayınlandığına değinen Altan, “Bu proje Taşköprülü hemşerilerimin geleceği açısından hayati önem taşımaktadır, çocukluğumuzda Gökırmak’ta yüzerdik. Fakat küresel ısınma nedeniyle son yıllarda Gökırmak’ın kuruduğunu gördük. Gökırmak’ın oldukça faydalı olan vadisinin sol tarafı Karadere Barajı ile geçtiğimiz yıllarda suya kavuşmuştu. Sağ tarafı da toplam 53 köy olmak üzere 13 bin 701 hektar alan Obrucak Barajı ile suya kavuşacak. 2015 yılında tamamlanacak proje ile Taşköprü’de yaklaşık 20150 hektar alan suya kavuşmuş olacak" şeklinde konuştu.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ