Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,12 / Satış: 6,15
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

Panelde ithal sarımsak gerginliği

Panelde ithal sarımsak gerginliği
  • 13.09.2014
  • 1.255 kez okundu
Reklam

 

-Sarımsak Paneli’nde ithal sarımsak gerginliği

Taşköprü ilçemizde düzenlenen Sarımsak Paneli’ne ithal sarımsak gerginliği damgasını vurdu.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın Taşköprü Kaymakamlığı, Taşköprü Belediyesi ve Taşköprü Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte düzenlediği Sarımsak Oaneli’nin ilk gününün son oturumunda konuşmacı olarak Kayseri’den katılan Korkmaz Sucukları sahibi Nuri Korkmaz, ilk olarak "Sarımsağın İç ve Dış Ticaret Durumu" başlıklı konuşmasını yaptı.

Korkmaz’a konuşmasının ardından 22. dönem CHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım, sahibi olduğu firmanın ithal kalitesi düşük ve ömrü az olan Çİn sarımsağını sucuklarınızda bize nasıl yediriyorsunuz şeklinde eleştirisine maruz kalan Nuri Korkmaz’da Yıldırım’a "Sizin gibi çok Milletvekilleriyle karşılaşıyoruz. Kayseri’de bir söz tabiri vardır. "Al itin pamuk ite zararı vardır diye." Şİmdi sarımsak 9 TL iken 5 TL’ye reyonda sarımsak görüldüğü zaman vatandaşa sen bu sarımsağı alma diyebilirmisin? Çinliler sarımsağı dünyadaki bütün ülkere satıyor. Bizim amacımız sarımsak eleştirisi yapmak değil. Ülkemize ve Taşköprü’ye nasıl hizmetr edilebilir bunu düşünmek lazım. Benim buaya geliş amacım bunlara vurgu yapabilmek" dedi. Sarımsak ticaretini Çinliler gibi yapmak lazım. Onlar dünyaya 24 ay sarımsak satıyor diyen Korkmaz, Yıldırım’a sarımsağın maliyetinin 5 TL olduğunu sen söyledin. Sarımsak 5 TL’ye mal olduğunda dünyaya satamayız. Dünyada bir piyasa var. Sarımsağın tonu bin 200 dolar, sarımsakta rekabet edebilmemiz için sarımsağı bin 200 dolara vermemiz lazım. En fazla bizim sarımsağımızın kaliteli olmasından dolayı bin 500 dolar olması gerekir. Ama 4 bin dolara mal satamayız" şeklinde konuştu.

Daha sonra ise Kastamonu 22. dönem milletvekili Mehmet Yıldırım, tekrar Korkmaz’a yönelerek sizin kullandığınız sanayi ürünü 9 TL değil, kırık dediğimiz malı kullandınız Germeç pazarından yıllar yılı diyerek. Bir arkadaşının kendisine ithalatçılarımız yeni bir cinlik düşündü. Bu cinliklerinin arasında Merrin Limanı’na getiriyorlar Çin malını. Orada malı almaktan ve Gümrük Vergisi’ni vermekten imtina ediyorlar. Malı Gümrüğe terk ediyorlar. Daha sonrada satışını çıkarıp terk edilen mallar nedeniyle ihaleye çıkartıyorlar ve çok düşük fiyata kapatıyorlar diyorlar. Bu cinlikler arasında sizde varmısınız Kayserili olarak sorusunu yönelterek "Şu ithalatan elinizi çekiniz. 800 ton mal getirdiyseniz ithalattan. Taşköprü üreticisi 800 ton sarımsağını satamadı. Lütfen sarımsak ithaşatından vaz geçin" dedi.

Korkmaz Sucukları sahibi Nuri Korkmaz ise Türkiye’ye şu anda kayıt dışı sarımsağın gelmediğine herkesin inanması gerektiğini şuanda sarımsağın resmi yollarla geldiğini ve bunun en büyük karcısının devlet olduğunu dile getirdi.

Gümrükte kalan malların hiçbiri snin dediğin gibi birilerine peşkeş çekiilmiş vaziyette değil diyen Korkmaz, "Bunu ispatlayacak olursan yaptığım işlerin hepsini sana bedelsiz verecem" dedi.

Panelin ilk gününün son oturumunda Reis Gıda Sarmoni Sarımsak Entegre Tesisi Müdürü Orhan Reis’te bir konuşma yapacak.

Panel bugün gerçekleşecek oturumlarına ardından sona erecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ