Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,07 / Satış: 6,09

Prof. Kural’dan “Altın kurallar” konferansı

Prof. Kural’dan “Altın kurallar” konferansı
  • 13.09.2014
  • 964 kez okundu
Reklam

Prof. Orhan Kural’dan Taşköprülülere "Altın kurallar" konferansı

 

Türkiye Gezginler Kulübü Başkanı ve İTÜ Maden Mühendisliği Bölüm ve Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Orhan Kural, Taşköprü ilçemizde konferans verdi.

Türkiye’de farklı kişiliği ve ‘Çevreci Profesör’ lakabıyla bilinen Kural, Taşköprü ilçemizde vatandaşlara çevre bilincini artırmak ve israfı azaltmak konusunda 1,5 saat süren bilgilendirme konferansı verdi. Kural, verilen seminerde Ünlü Komedyen Cem Yılmaz’a, Ünlü sanatçı Nihat Doğan ve Ajda Pekkkan’a da eleştirilerde bulundu.

Taşköprü Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansta Prof. Kural, Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, AK Parti Taşköprü İlçe Başkanı Ali Sevim, Belediye Meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kural, başta sigara olmak üzere, tüm kötü alışkanlıkların insanlara ve çevreye verdiği zararların boyutlarını anlattı. İsrafın önüne geçerek tasarrufa yönelmenin ülke açısından da çok önemli olduğu anlatılan seminerde, her şeyin yerinde ve doğru kullanılması gerektiği vurgulayan Kural, Çok sayıda konferanslara ve panellere imza attığını söyleyerek "Dünyanın 256 ülkesinde 4 bin konferansa katıldım, tek amacım var. Her türlü kötülükten uzak durulmasını istiyorum" diye konuştu.

Hazır yiyeceklerden ve içeceklerden bahseden Kural, bu tür yiyecek ve içecekleri vatandaşlar artık bıraksın ve boykot etsin çağrısında bulundu. Konferansta israfın çok zararlı olduğunu anlatan Kural, bir kuşun ölümüne sebep olabileceğinden yere sakız atmamalarını, sıcak havalarda sokak hayvanları için su kapları bırakmalarını, doğa ve çevreye karşı daha duyarlı olmalarını ve çevreyi kirletmemelerini isteyerek, rastgele ve önemsemeden atılan bir küçük pilin bir ton suyu kirlettiğini anlattı.

Kural şöyle devam etti: "Geçenlerde Somali’ye gittim. Büyükelçinin daveti üzerine. Yanımda iki hanım vardı. Hava yollarında çalışıyorlardı. Oraya Ajda Pekkan ile O Nihat Doğan’da gelmiş. Ajda Pekkan’ında yol parasını da biz verdik devlet olarak. Fotoğraf çektirirken ufak zenci bir çocuk Ajda Pekkan’da onu görünce korkmuş ve çocuktan ürkmüş. Daha sonra çocuğun elini tutarak itmiş ve ellerini sabunlamış ve kolonyalı mendil ile defalarca temizlemiş. Sonuç ne oldu? Ajda Pekkan Somali’ye gitti."

Yaklaşık 1,5 saat süren konferans sonunda İTÜ Maden Mühendisliği Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Orhan Kural’a Belediye Başkanı Hüseyin Arslan tarafından plaket takdim edildi. Kural ise Arslan’a kitaplarını hediye etti.

 

 

Haber: Mehmet TUĞCU

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ