Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,45 / Satış: 5,47
€ EURO → Alış: 6,19 / Satış: 6,21

Sarımsak kan kaybediyor

Sarımsak kan kaybediyor
  • 13.09.2014
  • 1.121 kez okundu
Reklam

Dünyada en kalitelisinin Taşköprü ilçemizde yetiştiği sarımsak, üreticisini kara kara düşündürüyor.

Salı günleri ilçe merkezine kurulan sarımsak pazarında sezon başında 8 liraya satılan iri sarımsak 4-5 liradan, orta boy sarımsak 2.5-4 liradan, küçük boy sarımsak ise 1.5-2 lriadan alıcı buluyor.

Taşköprü Sarımsak Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Eligüzeloğlu’da üreticinin “Beyaz Altın” diyerek taçlandırdığı sarımsağın sezon başında iyi bir seyirde gittiğini fakat dışarıdan ülkemize giren Çin sarımsağının miktarının ciddi oranlarda olması nedeniyle tüccarın Taşköprü sarımsağından ziyade ithal sarımsağa yöneldiğini bu nedenle de Taşköprülü sarımsak üreticisinin emeğinin karşılığını uzun süredir alamadığını kaydetti.

Tüm Taşköprülü sarımsa küreticileri adına yetkililerden ithal sarımsağa kota konulmasını istediklerini kaydeden Eligüzeloğlu, Taşköprü’de her yıl yaklaşık 4 bin aile sarımsak üretimi yapmakta ve tam kapasite sarımsak üretimi yapıldığında Taşköprü’de 60 bin ton sarımsakğın üretilebileceğini ifade etti.

Taşköprü Akdoğan köyü çiftçilerinden Bekir Ergün ise sarımsak yetiştirmenin oldukça zahmetli bir iş olduğuna değinerek çoluk çocuk bir yıl boyunca Beyaz Altın sarımsağımızın emeğimizin karşılığını alabilmek için çalışıyoruz. Yetkilerden bu kadar insanın emeğinin ithal sarımsağa kurban edilmemesini istiyoruz şeklinde konuştu.

Her yıl eylül ayı başında Taşköprü Belediyesi tarafından adın festivalde düzenlenen Taşköprü sarımsağı ilçede her yıl yaklaşık 18-22 bin ton civarında üretiliyor. Ülkemizin yüzde 25’lik sarımsak ihtiyacını karşılayan Taşköprü’de yaklaşık 4 bin ailede geçimini bu üründen sağlıyor.

 

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ