Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,31 / Satış: 5,33
€ EURO → Alış: 6,03 / Satış: 6,06

Sarımsak pazarına Reis, Metro ile indi

Sarımsak pazarına Reis, Metro ile indi
  • 13.09.2014
  • 1.190 kez okundu
Reklam

Sarımsak pazarına Reis, Metro ile indi

 

Taşköprü ilçemizde faaliyet gösteren Sarmoni Sarımsak Entegre Tesisi’nin sahibi olan Reis Tarımsal Ürünler Ticaret AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, Metro Gross Marketler Zinciri yetkilileriyle birlikte Alatarla’da kurulan sarımsak pazarını ziyaret ederek, üreticilerle sohbet ederek bu yılki ürün ve üretim miktarı hakkında bilgiler aldı.

Alatarla (Germeç) sarımsak pazarından ciddi oranda sarımsak alımıda yapan Mehmet Reis, daha sonra Alatarla Köyü Muhtarı Enis Mütevellioğlu’ndan da kısa bir bilgi aldı.

Mehmet Reis, daha sonra yaptığı açıklamada geçen seneye göre dikimin az ancak verimin fazla olduğunu söyledi. Reis, “2000 yılından önce 25.000 ton sarımsak üreten Taşköprü bugün 12.000 tona düşmüş durumda. Bunun yanı sıra fiyatı da dengede tutmalıyız ki Çin sarımsağının gelişini engelleyelim. Burada hayat sarımsağa bağlı, canlılığı sağlayan sarımsaktır. Sarımsak olmasa büyük şehirlere olan göç daha da artacaktır. Taşköprü’de sarımsak üreticilerine büyük katkı sağladık sağlamaya da devam edeceğiz. Biz buraya fabrikamızı açmadan önce sarımsak üreticileri sarımsaklarını satamayıp tarlalara, ırmaklara döküyorlardı biz tesisimizi açtıktan sonra böyle bir olay gerçekleşmedi. Ancak üreticiyi düşündüğümüz kadar tüketiciyi de düşünmemiz gerekir, bu konuda çiftçimiz de bize yardımcı olmalı. Dünyada son yıllarda üretimi ve kullanımı artan sarımsak ilaçlarının, Türkiye’de de Taşköprü sarımsağının ilaç yapımında kullanılmasını sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

 

-Yerli tohum 2014’te

Reis Tarımsal Ürünler Ticaret AŞ. ve Metro Gross Marketler Zinciri ortaklığında gerçekleştirilecek olan yerli tohum projesi için de üretim yapılacak alan ziyaret edildi.

Projenin hayata geçirilmesiyle daha fazla sarımsak üretimi yapılacağını belirten Mehmet Reis, bölgenin toprak ve su tahlillerinin üretime en uygun yer olduğunu söyledi. Sarımsağın dikiminden başlayarak bütün üretim sürecindeki aşamalarda burada olacaklarını, tarlada kesinlikle ilaç kullanılmayacağını ve kalite kontrol bölümlerinin de işe dahil edileceğini bildirdiler.

 

Çin’e sarımsak bizden

Dünyadaki birçok ülkeye sarımsak satmayı planlayan Reis ve Metro ortaklığı, en büyük hedeflerinin ise Çin’e sarımsak satmak olduğunu belirttiler.

 

Reis’den Tarım Müdürlüğüne Tavsiye

Tarım İlçe Müdürlüğü’ne önerilerde bulunan Reis, tarımla ilgili eğitici programlarla çiftçinin eğitiminin sağlanması gerektiğini belirtti. Üretimi arttırmak için Tarım İlçe Müdürlüğü’nün üreticilere yerli tohum satımı yapması ve taban fiyatının belirlenmesi gerektiğini söyledi.

 

 

Haber: GÖKHAN TEKECİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ