Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,35 / Satış: 5,37
€ EURO → Alış: 6,08 / Satış: 6,10

Sarımsak Tarlasında Turizm Olurmu-1

Sarımsak Tarlasında Turizm Olurmu-1
  • 13.09.2014
  • 904 kez okundu
Reklam

 

SARIMSAK TARLASINDA TURİZM OLUR MU – 1

Ekoturizm’in bir alt konusu olan tarım turizmi ülkemizde henüz yeni diyebileceğimiz bir kavram. Ekoturizm genel olarak daha sık konuşulur oldu ancak uygulama örneklerinin az olması nedeniyle belki, tarım turizminden söz eden çok fazla değil. Özellikle de bölgemizde neredeyse hiç konuşulmuyor. Onlarca turizm tanıtım organizasyonuna (fuarlara) katılan yerel yönetim birimlerimiz bölgemizde milyonlar tutan yatırımlar yapılmadan tarım turizmi yapılabileceğini anlatmayı iş edinmiyor ne yazık ki.

Bu alanda bazı Ege köylerinde başarılı uygulamalar var. Buğday Derneği’nin organize ettiği TaTuTa (Tarım Turizm Takası, www.bugday.org) projesi bunlardan biri. TaTuTa projesi 2004 yılından bu yana uygulanıyor. TATUTA’ya katılanlar ekolojik tarım yapan çiftliklere konuk olarak farklı bir tatil geçirebiliyor. Projeye pek çok ekolojik tarım çiftliği destek veriyor. Çiftliklerde konaklayanlar, gönüllü olarak çalışmanın karşılığında yeme-içme ve konaklama masraflarını ödemiyor. Ya da belli bir para ödeyerek çalışmadan da kalınabiliyor. Çiftliklerde çalışmayı seçenler, çiftliğin faaliyet konusuna göre, ekim-dikim, mahsül toplama vb. gibi işleri yapıyor.

Tarım turizmini en yaygın ve başarılı olarak uygulayan ülke Yunanistan hem de neredeyse 25-30 yıldan bu yana. Yunanistan’da oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiş. Daha önce yoksullukla mücadele eden pek çok köy, kooperatifler oluşturarak devlet desteği almış ve tarım turizmine başlamış. Kendi üretim kültürlerini, yerel yaşayışlarını korumaya alarak başlamışlar işe. Yerel evler restore edilerek konaklamaya açılmış. Yerel yemeklerin yapıldığı restoranlar kurulmuş. Pek çok köy bu sayede yoksulluktan kurtulmuş. Ülke turizmi de bu sayede daha çok gelişmiş. Son zamanlarda sadece ekonomik krizleriyle evlerimize konuk olan komşumuzun köylerinde dolaşırken bu başarıyı kolaylıkla gözleyebilirsiniz. Köylerde yapılaşma oldukça sade. Ama neredeyse her evin kapısında bir cip, bir binek arabası bir de traktör görebilirsiniz. Küçücük köylerde bile yerel özgünlüğü olan temiz derli-toplu bir restorana rastlayabilirsiniz. Orada da inekler, tavuklar geziniyor ama sokakları tertemiz.

Yunanistan örneklemesinde belirtilmesi gereken en önemli şey ise bu işin yerel halkın kendisi tarafından yapılıyor olması. Halbuki bizim akıllı! turizm yatırımcılarımız kırsal turizmi, yerel yaşamdan uzak ıssız bir yere lüks villacıklar kondurmak sanıyorlar hala daha.

Yunanistan’ın tarım turizmindeki başarısı incelenmeli ve bölgemizde örnek oluşturmalıdır.

Mütevazi görünümü ve mütevazi alıcısı olması nedeniyle tarım turizminin gelir getirmeyen bir turizm faaliyeti olduğunu düşünülüyor. Ancak bu doğru değil. Kısa vadede büyük sermaye birikimi sağlanmaz ama bu işi yapması gereken asıl sahiplerinin de böyle bir derdi yok zaten. Bölgemizde tarımla geçinen ailelerin en büyük beklentisi olsa olsa İstanbul’da bir daire sahibi olmaktır herhalde.

50 yıl öncesinde kalkınma büyük kentlerde yaşayan nüfusun kırsaldan çokluğu ile ölçülüyordu. Bu gün ise bunun tam tersini söyleyenler çoğunlukta. Büyük kentlerde yaşam kalitesinin korunması kalkınmanın kırsalda çözülmesine bağlı artık. Kırsalda kalkınma ise hane bazlı üretim ve bu üretim üzerinden hane bazlı hizmet üretimidir. Kırsal turizm, tarım turizmi, köy turizmi ne dersek diyelim; yerel halkın işin içinde olmasıyla mümkündür. Dışarıdan ne kadar eğitimli turizmci getirirseniz getirin hiç bir işe yaramaz. Zira onlar asla bizim annelerimiz gibi doraklı tarhana yapmayı bilemezler. EKOTURİZM alıcısının seyahat etme sebebi geldiği şehirde de bol bol göreceği fraklı garsonun önüne getireceği içeriği şüpheli süslü püslü yemekler değil sade ama temiz bir tastaki tarhana çorbasıdır.

Yılmaz KAPTAN-Turizmci

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ