Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,63 / Satış: 5,65
€ EURO → Alış: 6,33 / Satış: 6,36

Sarımsak ve buzağılar boy ölçüştü

Sarımsak ve buzağılar boy ölçüştü
  • 13.09.2014
  • 1.250 kez okundu
Reklam

 

Taşköprü’de En iyi sarımsak ve buzağılar boy ölçüştü

Taşköprü Belediyesi tarafından 26.’sı düzenlenen Uluslararası Kültür ve Sarımsak Festivali etkinlikleri kapsamında “En İyi Sarımsak Üreticisini” ve En İyi Buzağı Yetiştiricisini Seçme” yarışmaları yapıldı.

Sarımsak Üreticisi Yarışması’na 71 üretici katılırken Buzağı Yetiştiricisi Yarışması’na da 25 buzağı yetiştiricisi katıldı.

Taşköprü Kapalı Pazar Yeri’nde gerçekleşen yarışmaya Taşköprü Kaymakamı Ayhan Kartlı, Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, Taşköprü Tarım İlçe Müdürü Satı Sezer, Taşköprü Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, Taşköprü Ziraat Odası Başkanı Murat Çelik, üreticiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, sarımsağın Taşköprü için olmaz olmaz olduğuna değinerek geçtiğimiz yıl Taşköprü sarımsağına coğrafi işaret alarak hak ettiği yere gelmesi için büyük gayret gösterdiklerini söyledi. Bundan sonra ise Taşköprü topraklarında yabancı tohumlu sarımsakların ekilmesinin önüne geçmek adına hep birlikte çalıştıklarını kaydeden Arslan, bu konuda üreticiye de büyük görev düştüğünü ve mahsulünün gelecekte yok olmaması için rant uğruna bu işi yapanlara hep birlikte dur denilmesini istedi.

Taşköprü Kaymakamı Ali Yılmaz ise Taşköprü Sarımsak Festivali’nin 26 yıldır en iyi yerlere geldiğini belirterek festivalin ilçenin tanınmasına ve Taşköprü sarımsağının hak ettiği yere gelmesinde büyük yeri olduğunu ifade etti.

Birbirinden iri ve güzel sarımsakların yer aldığı yarışmada 59 numaralı sarımsağı ile Alatarla köyünden Ömer Ulu birinci, 56 numaralı sarımsağı ile Donalar köyünden Hasan Tavuk ikinci, 69 numaralı sarımsağı ile Donalar köyünden Orhan Özendi üçüncü oldu.

2012 yılının en iyi sarımsak üreticisi seçilen Alatarla köyünden Ömer Ulu, 1 yıllık emeğinin sonucu olarak yetiştirdiği sarımsakların birinci seçilmesinden dolayı sevinç yaşadığını belirterek yarışmaya emeği geçenlere teşekkür etti.

 

-En güzel buzağı Kiraz-

Veteriner ve Ziraat Mühendisleri’nin jüri üyeliğini yaptığı En iyi Buzağı Üreticisi’ni Seçme Yarışmasında ise ethem Mahallesi’nden 20 numaralı buzağısıyla Çetin Urgancı, 13 numaralı buzağısıyla Akdeğirmen köyünden İlhan Karasu ikinci ve 23 numaralı buzağısıyla Ethem Mahallesi’nden Muharrem Urgancı üçüncü oldu.

 

-Sarımsaklar güzellere-

Her iki yarışmada da dereceye girenlere çok sayıda ödül verilirken En iyi Sarımsak Üreticisi Yarışması’nda dereceye giren sarımsaklar, cumartesi günü düzenlenecek olan Sarımsak Güzeli Yarışması’nda dereceye giren güzellere verilecek.

 

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ