Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,76 / Satış: 7,79

Sarımsak ve buzağılar görücüye çıktı

Sarımsak ve buzağılar görücüye çıktı
  • 13.09.2014
  • 1.354 kez okundu

Taşköprü’de En iyi sarımsak üreticisi ve buzağı yetiştiricisi yarışması

düzenlendi

 

Taşköprü Belediyesi tarafından Manisa-Soma’da geçtiğimiz Mayıs ayında yaşanan maden faciasından dolayı iptal edilen 28. Uluslararası Kültür ve Sarımsak Festivali’nin yerine tertip edilen Pompeiopolis Tarım, Hayvancılık Fuarı Kültür etkinlikleri kapsamında  “En İyi Sarımsak Üreticisini Seçme” ve En İyi Buzağı Yetiştiricisini Seçme” yarışmaları düzenlendi.

Cuma pazarı alanında gerçekleşen Sarımsak Üreticisi Yarışması’na 80 üretici, buzağı yetiştiricisi yarışmasına ise 30 buzağı yetiştiricisi katıldı.

Birbirinden iri ve güzel sarımsakların yer aldığı yarışmada Çoroğlu köyünden 20 numara ile yarışan Murat Yıldırım 447 puanla birinci, Kızılcaören köyünden

29 numara ile yarışan Mehmet Acar 446 puanla ikinci, Söylemez köyünden 80 numara ile Bayram Söylemez 444 puanla üçüncü oldu.

Veteriner ve Ziraat Mühendisleri’nin jüri üyeliğini yaptığı En iyi Buzağı Üreticisi’ni Seçme Yarışmasında ise Simental cinsi buzağı yarışmasında 28 numara ile yarışan Ethem Mahallesi’nden Muharrem Urgancı’nın buzağısı birinci, 10 numara ile yarışan Alibeşe köyünden Fazıl Kaya’nın buzağısı ikinci, Ağcıkişi Mahallesi’nden 7 numara ile yarışan Erol Kara’nın buzağısı üçüncü oldu.

Montofon ırkı buzağı yarışmasında ise 16 numara ile yarışan Ethem Mahallesi’nden Hüsamettin Kıvrak’ın buzağısı birinci, 30 numara ile yarışan Kadı köyünden Süleyman Karakaya ikinci, Ethem Mahallesi’nden 24 numara ile yarışan Mustafa Yılmaz üçüncü olurken, hostain ırkında ise Aşağı Çayırcık köyünden 29 numara ile yarışan İsmail Arslan’ın buzağısı birinci, Taşköprü merkezden 32 numara ile yarışan Sefa Atasoy’un buzağısı ikinci oldu.

Yarışmalarda birinci olan yarışmacılara Taşköprü Belediyesi 1000 TL, ikinci olan yarışmacılara 750 TL, üçüncü olan yarışmacılara ise 500 TL ödül verildi. Ayrıca değişik kurum ve esnaflar tarafından da dereceye girenlere çeşitli hediyeler takdim edildi.

Programda konuşan Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, festivali iptal etmelerine rağmen ilçe için önem arz eden Tarım Fuarı ve hayvancılık ve tarımı desteklemek amacıyla bu tarz yarışmaları gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Arslan ayrıca sarımsak üreticisinin ve buzağı yetiştiricilerinin hak ettiği emeklerinin karşılığını alabilmek için bu tarz organizasyonlara sahip çıkmasını istedi.

Taşköprü Kaymakamı Ali Yılmaz ise Taşköprü’nün tarım ve hayvancılık alanında her geçen gün ileriye gittiğini ve bunun sevindirici olduğunu kaydetti.

 

-Katılanlar-

Programa Taşköprü Kaymakamı Ali Yılmaz, Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, Kastamonu Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Engin Sancı, Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Nahit İğdirli, daire amirleri ve çok ayıda vatandaş katıldı.

 

 

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ