Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Sarımsaklı yoğurt sevildi

Sarımsaklı yoğurt sevildi
  • 13.09.2014
  • 2.269 kez okundu

 "Ortadoğu Sarımsaklı Yoğurdu Sevdi"

Denizli’de süt ve süt ürünleri üretimi yapan Aynes’in İhracat Müdürü Mehmet Serin, ihraç kalemlerinin başında gelen yoğurdu dünyada daha çok tanıtmak için uğraş verdiklerini, Ortadoğu pazarında özellikle sarımsaklı yoğurdun ilgi gördüğünü söyledi.

Serin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1997 yılında Acıpayam ilçesi Aligöz mevkisindeki tesislerde üretime başladıklarını, süt, meyve nektarı, beyaz peynir, kaşar peyniri, dil peyniri, örme peynir, kaymaklı yoğurt, süzme yoğurt, klasik peynir, köy peyniri, ayran, tereyağı, krema ve lor peyniri gruplarında üretim yaptıklarını belirtti.
Aynes tesislerinde 546 kişinin çalıştığını anlatan Serin, "2009 yılını 170 milyon lira ciroyla kapatan bir firma olarak Türk ekonomisine kaktı sağlamaktan gurur duyuyoruz" dedi.
Serin, yoğurtta Türkiye ortalamasının üzerinde ihracat gerçekleştirdiklerini ifade ederek şöyle konuştu: "Hedefimiz Türk ürünü olan yoğurdu dünyada daha fazla tanıtmak ve ihracatını yapmak. Bu yıl 5 milyon dolarla kapatmayı planladığımız ihracatımızın yarıya yakınını yoğurt oluşturuyor. Bizimle akrabalığı olan ülkelerde yoğurt tüketimi fazla. Kafkaslar, Balkanlar ve Ortadoğu. Ortadoğu pazarına yönelik olarak labne, hellim peynirlerinin üretimi konusunda ARGE çalışmalarımız devam ediyor. Örgü, tel peynirlerini çörek otu da karıştırarak pazara sunuyoruz."
Libya, Kenya, Afganistan, İtalya, Gürcistan, Irak gibi ülkelere süt ve süt ürünleri ihraç ettiklerini dile getiren Serin, şunları söyledi:
"Aynes’in 5 sene içerisindeki ihracat hedefi 20 milyon dolar. İhracatımızı artırmayı planlarken hedef olarak belirlediğimiz ülkeler Ortadoğu ülkeleri. Ortadoğu pazarında sarımsaklı ve naneli yoğurt çeşitleri çok rağbet görüyor. Bu yönde ARGE çalışmaları yaptık. Defalarca yapılan denemelerin ardından atalarımızın bize emaneti olan sarımsaklı yoğurdu pakete koyarak Ortadoğu pazarına sunduk. Bununla yetinmedik, onlara naneli yoğurdu da tattırdık. Naneli yoğurtla birlikte, naneli ayranı da pazara sunduk. Şu an bu ürünler Ortadoğu’da en çok rağbet gören süt ürünleri."

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ