Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,89 / Satış: 5,91
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

Satışlar üreticinin yüzünü güldürdü

Satışlar üreticinin yüzünü güldürdü
  • 13.09.2014
  • 1.094 kez okundu
Reklam

Sarımsağı dünyaca ünlü ilçemiz Taşköprü’de alıcının pazara inmesi üreticinin yüzünü güldürdü.

Uzun süredir tüccarın rağbet göstermemesi nedeniyle zor günler geçiren Taşköprülü sarımsak üreticisi bir kaç haftadır ise satışlardan memnun.

Çin sarımsağının yurda girmesi nedeniyle Taşköprü sarımsağının uzun süre zor günler geçirdiğini belirten Taşköprü Sarımsak Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Eligüzeloğlu, son haftalarda ise yurdun değişik bölgelerinden salı günleri ilçede kurulan sarımsak pazarına tüccarların gelmesi sonucu pazarda hareketlilik yaşandığını ve üreticinin bir nebzede olsa uzun bir aradan sonra yüzünün güldüğünü belirtti.

Her yıl Taşköprü’de 18 bin ton civarında sarımsak üretildiğini ve yapılan tetkikler sonucu kalitesiyle kendi sarımsaklarının benzerlerinden ayrıldığına değinen Eligüzeloğlu, Taşköprü sarımsağının en büyük sıkıntısının pazarlamada yaşandığını bunu geçtiğimiz yıllarda ürüne coğrafi işaret alınması sonrası kısmen aştıklarını ve tohuma da sertifika almak için girişimde bulunduklarına değindi.

Eligüzeloğlu, bu hafta kurulan sarımsak pazarında ufak boy sarımsağın 1.5-1.8 liradan, orta boy sarımsağın 2-2.5 liradan, büyük boy sarımsağın ise 3-5 liradan alıcı bulduğunu kaydetti.

 

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ