Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,10 / Satış: 6,12
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,61

Saz çalmayı televizyondan öğrendi

Saz çalmayı televizyondan öğrendi
  • 13.09.2014
  • 1.525 kez okundu

-Bisiklet tamircisi kişi TV’den izleyerek saz çalmayı öğrendi

-Maddi geçimini bisiklet tamirciliğinden, manevi geçimini ise bağlama çalarak sağlıyor

 

Taşköprü ilçemizde yaşayan ve bisiklet tamirciliği ile uğraşan bir kişi televizyonda izleyerek çalmayı öğrendiği sazını yanından ayırmıyor. İşinde mola verdiğinde sazını eline alarak yorgunluğunu attığını söyleyen İsmail Uzun (40) isimli vatandaş küçüklüğünden beri ilgi duyduğu bağlamaya ancak 20’li yaşlarda borç para ile alarak sahip olduğunu ve televizyonda izleyerek bağlama çalmayı öğrendiğini söyledi.

Herhangi bir nota veya ders almadan saz çalmaya başladığını söyleyen Uzun, 1990’lı yılların başında Taşköprü’de bir lokanta da pide ve kebap ustası olarak çalışırken abisinden borç para alarak ilk sazını aldığını ve televizyondan izleyerek saz çalmayı öğrendiğini ve bu konuda herhangi bir eğitim almadığını kaydetti.

Daha sonra İstanbul’a gittiğini ve orada bir lokanta da çalışırken de sürekli sazının yanında olduğuna değinen Uzun, bir seferinde gelen müşterilerden birinin kendisini Unkapanı’na davet ederek stüdyoya girmesini ve bu işi profesyonel olarak yapma teklifinde bulunduğunu fakat o dönem ailesinin buna müsaade etmediğini belirtti.

1994 yılında ise memleketi Taşköprü’ye tekrar geri döndüğünü ve bisiklet ve motosiklet tamiri işleriyle uğraşan bir iş yeri açtığına değinen Uzun, daha sonra düğünlerde de ve özel programlarda da saz çalmaya başladığını ve saz çalarken aldığı hazzı yaşadığı duyguyu başka hiçbir işten duymadığını dile getirdi.

-NOTA KULLANMADAN SAZ ÇALIYOR-

Yazın dükkânda işlerinin en yoğun olduğu zamanlarda bile saz kursuna giden öğrencilerinin kendisinin yanına gelerek sazlarının akort ayarını ve tamirini yağmalarını istediklerinde hayır diyemediğini bir kişinin eline sazını gördüğünde o kişiye karşı hevesinin ve şevkinin kırılmaması için elinden gelen desteği verdiğini ifade etti.

Nota kullanmadığından dolayı bir parçayı 3 ila 5 kez can kulağıyla dinleyerek o parçayı çalabildiğini söyleyen Uzun, insanların boş zamanlarını kahvelerde geçirene kadar saz çalmayı öğrenmelerini ve insanların kelimelere yansıtamayacakları dertlerinin o sazı çalarken kendiliğinden dışarı atabileceklerini dile getirdi.

-İŞ YERİNDE 3 EVİNDE 2 SAZI VAR-

Bisiklet tamircisi İsmail Uzun, iş yerinde 3 adet, evinde ise 2 adet sazı olduğunu işlerinin en yoğun olduğu zamanda bile dinlenmek rahatlamak amacıyla sazı eline aldığını ve çevredeki arkadaşlarının sık sık yanına gelerek saz çalarken kendisini dinlediğini belirtti.

Sazla uğraşan insanın kendisine göre duygulu ve düşünceli insan olduğunu söyleyen Uzun, son olarak şunları kaydetti: “Anadolu’nun vazgeçilmez kültürlerinden olan sazın ve beraberinde halk müziğinin gelecek kuşaklara da ulaşmasını istiyorum. Şimdi olduğu gibi günü birlik şarkılar olduğu yerde kalıyor. Uzun bir süredir maddi geçimimi bisiklet tamirciliğinden sağlarken yaklaşık 20 yıldır ise manevi geçimimi saz çalarak sağlıyorum. Derdini konuşarak etrafıyla paylaşamayan herkese sazın kendileri için en güzel dost olacağını düşünüyorum.”

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ