Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,93 / Satış: 6,96
€ EURO → Alış: 8,14 / Satış: 8,18

Sigara yasağına kanalizasyon sözü

Sigara yasağına kanalizasyon sözü
  • 13.09.2014
  • 1.444 kez okundu

Sigaraya savaş açtılar, kanalizasyon sözü aldılar

 

Taşköprü ilçemize bağlı olan ve 8 yıldır sigara içilmeyen Ortaöz Köyü’nün muhtarı Mahmut Sezer, Dumansız Hava Sahası’nın 4. yıl dönümü nedeniyle Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından ödüllendirildi.

Bakan Akdağ tarafından tebrik edilen Sezer, yaptığı konuşmada 8 yıldır köylerinde sigara içmenin yasak olduğunu bu nedenle dumansız hava sahasını yakaladıklarını fakat köyümüzdeki en büyük sıkıntımız olan kanalizasyon sıkıntımız nedeniyle bu tür kötü kokulardan arınamadıklarını kaydetti.

Bunun üzerine Bakan Akdağ ise Ortaöz Köyü Muhtarı Mahmut Sezer’i yaptıkları örnek davranıştan dolayı tebrik ederek Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş’ı arayarak kendisinin Ortaöz Köyü adına muhtar Mahmut Sezer’i ödüllendirdiğini ve valilik olarak kendilerinin de bu köyün kanalizasyon sıkıntısının en kısa sürede giderilmesi isteğinde bulundu.

AA muhabirine açıklama yapan Ortaöz Köyü Muhtarı Mahmut Sezer, bunun üzerine Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a tüm köy halkı adına teşekkür etti.

Köylerinde 8 yıl önce sigara içilmesini yasaklarını kaydeden Sezer, sigaranın zararlarını ve yasak olduğunu köyün çeşitli yerlerine asılan uyarı yazılarıyla herkesin haberinin olmasını sağladıklarını belirtti.

Sezer, bu tarihten itibaren bu yasağa sigara içenlerde dahil köyde yaşayan herkesin itina ile yaklaştığını ve dışarıdan gelen vatandaşlardan da sigara içmek isteyenlerden ceza olarak 100 TL aldıklarını ifade etti.

Sezer, köy konağında ve kendi evlerinde sık sık köylülerle bir araya geldiklerini okey vb. oyunlar oynayarak vakit geçirdiklerini fakat bu esnada da köyde hiç kimsenin sigara içmediğini sigarasız yaşamdan memnun olduklarını sözlerine ekledi.

İstanbul’da özel bir bankada uzun yıllar çalışıp 1998 yılında şeflikten emekli olmasının ardından aynı bankadan emekli Murat Doğan ve öğretmen emeklisi arkadaşı Nazmi Çevik ile beraber aldıkları ortak bir kararla köye kafa dinlemek amaçlı yerleştiklerini anlatan muhtar Mahmut Sezer, 2002 yılında eski muhtar Hamdi İnce’nin vefatının ardından arkadaşlarının ve köylülerin isteği doğrultusunda muhtarlığı kabul ettiğini belirtti.

Sezer ayrıca Ortaöz köyü sakinleri olarak tüm dünyaya sigarasız bir yaşam dilediklerini kaydetti.

 

-SİGARAYI BIRAKMAKTA EN ÇOK MURAT DOĞAN ZORLANDI

Köyde sigara içilmesini yasakladıklarında ise köyde genel olarak herkesin görüşünü ve desteklerini aldıklarını söylen Sezer, bu olayda en çok zorlanan kişinin ise aynı iş yerinde çalıştıktan sonra İstanbul’dan beraber geldikleri Murat Doğan olduğunu sözlerine ekliyor.   

Sebebini ise Sezer, köyde herkesin sigara yasağına uymasına rağmen, uzun yıllar sigara içen ve tiryakisi olan Doğan’ın sigarayı bırakmakta güçlük çekmesine bağlıyor.

 

-SEVGİLİLER GÜNÜ HEDİYESİ OLARAK SİGARAYI BIRAKTI

Sigarayı bırakmakta güçlük çeken fakat köyde ki herkesin bu yasağa uymasından ve eşine verdiği sözden dolayı 2007 yılının 14 Şubatında sigarayı bırakarak eşine sevgililer gününde verebileceği en büyük hediyeyi verdiğini ifade eden Murat Doğan ise şöyle devam ediyor: “Köyde sigaranın yasaklanmasını ilk destekleyenlerdenim. Fakat 40 yılı aşkın süredir bağımlısı olduğum sigarayı bırakmakta da en çok ben zorlandım. İlk zamanlar köyün dışında kimseye gözükmeden sigara içmeye devam ettim. Fakat bundan zamanla eşimin ve arkadaşlarımın haberi oldu. Bende sigarayı bırakmayı çok istiyordum. Fakat yılların vermiş olduğu tiryakiliği aşamıyordum. Son olarak eşime 2003 yılı sevgililer gününde sigarayı bırakacağıma dair söz verdim. Fakat üzülerek söylüyorum ki bu sözümde durmam 2007 yılının 14 Şubat sevgililer gününde gerçekleşti. Sigarayı bırakalı kısa süre olsa da artık kendimi psikolojik olarak buna hazır hissediyorum. Allah artık o kötü alışkanlığa başlamayı göstermesin.”

 

-YAZIN NÜFUS 3’E KATLIYOR

15 hanesi bulunan Çördük, Yushanlı ve merkez mahallelerinden oluşan Ortaöz köyünde kışın 32 kişi yaşamasına rağmen yaz aylarında sadece köyün merkez mahallesinde bu rakam 100’ü aşıyor.

Ortaöz’ün ilginç bir yanı da yaşayan herkesin muhtar Mahmut Sezer gibi bir yerlerden emekli olduktan sonra köye gelmesi. Bu nedenle de Ortaöz köyünde yaşayan herkes emekli. Genç insan yok. Aynı zamanda hiç kimse de tarım ve hayvancılıkla uğraşmıyor.

 

Mehmet TUĞCU-Taşköprü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ