Reklam
Reklam
Taşköprülülerin Buluşma Adresi Taşköprü Postası'na Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,31 / Satış: 5,33
€ EURO → Alış: 6,03 / Satış: 6,06

Summerer, KÜ bünyesine katıldı

Summerer, KÜ bünyesine katıldı
  • 13.09.2014
  • 1.385 kez okundu
Reklam

 

Summerer, KÜ bünyesine katıldı

 

Karadeniz Bölgesi’nde yürütülen tek Klasik Arkeolojik döneme ait kazı olan Pompeiopolis Antik Kenti kazıları yerli kazı oldu.

2006 yılından beri kazı başkanlığını yürüten Prof. Dr. Latife Summermer, Almanya Münih Üniversitesi’nden ayrılarak Kastamonu Üniversitesi bünyesine katıldı.

Konuyla ilgili başvurularını yapan ve üniversite senatosu tarafından kabul edilen Summerer, Kastamonu Üniversitesi ile protokol imzaladı.

Kastamonu Üniversitesi bünyesinde açılacak olan Arkeoloji Bölümü ile Taşköprü’de devam eden Pompeipolis kazıları da yeni bir ivme kazanacak. Almanya Münih Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Latife Summerer’in de Kastamonu Üniversitesi kadrosuna dahil olması sonrası hız kazanan çalışmalar son aşamasına geldi. Nisan ayında Kastamonu Üniversitesi’nde göreve başlayacak olan Prof. Dr. Summerer, yeni açılacak olan Arkeoloji Bölümü’nün başına geçecek. Arkeoloji Bölümü’nün araştırma merkezinin halen Pompeipolis kazılarının devam ettiği Taşköprü ilçesinde bulunacağını dile getiren Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, kentin ihtiyacı olan yeni bölümler açmak için de girişimlerde bulunabileceklerini ve her zaman istihdam sağlayacak bölümler açmayı hedeflediklerini belirtti.

Rektör Aydın, ”Arkeoloji Bölümü’nü bu yıl içerisinde faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Üç kişilik öğretim kadrosunu tamamlarsak öğrenci de alabileceğiz” dedi.

”Eylül ayına kadar çalışmalarımızı tamamlamak hedefindeyiz” şeklinde açıklamada bulunan Aydın şunları söyledi; ”Arkeoloji Bölümü’nü Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesine dahil edeceğiz. Arkeoloji Bölümü’nün araştırma merkezi de Taşköprü’de olacak. Bölümde şu anda bir profesörümüzün işlemleri bitti.”

Pompeiopolis kazı başkanı Prof. Dr. Latife Summerer’de, 6 yıldır yürüttükleri Pompeiopolis kazılarının başta Karadeniz arkeolojisi ve ve ülkemiz arkeolojisindeki önemi kendilerinin Kastamonu Üniversitesi’ne gelmesini sağladığına değindi.

Summermer, ”İnanıyorum bu kazıların yerli kazı sitatüsüne geçmesiyle Pompeiopolis Antik Kenti’nde kazı süresi uzayacak ve çalışmalar ivme kazanacaktır” dedi.

2006 yılından bu tarafa Pompeiopolis Antik Kenti kazıları Almanya Münih Üniversitesi ve Taşköprü Belediyesi işbirliği ile yapılmaktaydı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ